Článek
Potvrdila se tak informace serveru Novinky.cz hned z počátku vyšetřování, že na velvyslanectví v pražském Suchdole byly výbušniny dvě.
První z nich přitom explodovala v okamžiku, kdy s ní ambasador Džamál Muhammad Džamál (56) manipuloval zřejmě ve snaze zabezpečit tak trezor proti násilnému vniknutí. Výbuch byl tak silný, že mu údajně utrhl obě ruce a velvyslanec na následky svých zranění zemřel ještě týž den odpoledne v nemocnici.
Změnili původní právní kvalifikaci
„Mohu potvrdit, že v souvislosti s ohledáním místa činu, které prováděli kriminalisté společně s pyrotechnikem, byla nalezena výbušnina, jež pak byla zajištěna a odeslána kriminalistickému ústavu ke znaleckému zkoumání,“ řekl ve středu Právu ředitel pražské policie Martin Vondrášek.
O tom, že kromě dvanácti neregistrovaných zbraní zajistili kriminalisté i další výbušný systém, svědčí i fakt, že změnili původní právní kvalifikaci. Původně případ řešili kromě usmrcení z nedbalosti pro nedovolené ozbrojování kvůli nálezu velkého množství zbraní.
Tento paragraf však podle zjištění Práva rozšířili o další část, v níž je v trestním zákoníku konstatováno – „kdo vyrobí, opatří nebo přechovává výbušninu v množství větším než malém“.
Redakci změnu, respektive rozšíření právní kvalifikace včera potvrdil i ředitel Vondrášek. Nadále však odmítl sdělit, jaká látka vlastně explozi způsobila.
Čekají na zprávu z balistiky
Detektivové totiž první expertizy od Kriminalistického ústavu Praha obdrželi teprve ve středu ráno a musejí je nejdříve prostudovat.
„Jde o dílčí z celé řady zadaných znaleckých posudků. Tyto se týkají oboru chemie, mechanoskopie a fyzikální chemie,“ uvedl Vondrášek. Z jeho výčtu expertiz ale vyplývá, že odborníci řešili složení výbušniny, která velvyslance zabila, a také nejspíše to, co s ní u trezoru ve své rezidenci dělal.
Podle informací Práva je stále reálnější varianta, že šlo skutečně o semtex, tedy o vysoce explozivní výbušninu vyráběnou v někdejším Československu. Detektivové však budou muset ještě několik týdnů čekat na to, jak dopadnou balistické expertizy dvanácti neregistrovaných zbraní, které rovněž při prohlídce ambasády objevili.
V této souvislosti ale nyní obdrželi a zanesli do vyšetřovacího spisu prohlášení palestinské strany týkající se právě nalezených zbraní včetně samopalů a pistolí. V tomto dopise Palestinci policisty informují o tom, že „zbraně byly dary palestinským představitelům v době ČSSR“ a že šlo o staré zbraně uložené dlouhá léta v trezoru. [celá zpráva]
„Palestinci ve svém prohlášení vylučují, že by bylo s těmito zbraněmi mimo trezor jakkoli manipulováno, a to po celé roky,“ podotkl k tomu Martin Vondrášek.
Zmíněné prohlášení nicméně potvrzuje, že zbraně skutečně patřily Palestincům. Ti pak v textu kromě ocenění profesionální práce pražské policie nabídli vyšetřovatelům další spolupráci.