Článek
Podle ní by se tak už nemělo stávat, že by se člověk o tom, že je pozitivní na nemoc covid-19, dozvěděl až týden po otestování. A takové případy byly v Moravskoslezském kraji časté.
„Jsem na chytré karanténě od sedmi hodin ráno až do večerní osmé hodiny. Kontroluji vše, hlavně práci svých podřízených. Vidím tam například, kolik hovorů s nemocnými udělali či kolik jich ještě mají udělat. Vidím také, kolik vystavili karantén. Průměrně teď uděláme 500 až 800 hovorů za den,“ vysvětluje Svrčinová.
Netěžíme, odmítají nařčení těžaři. V podzemí Darkova je i tak až 150 lidí
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QL_F/tauOg.jpeg?fl=cro,0,120,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Dodává, že nyní už je až osm telefonistů vyčleněno na to, že hned ráno lidem volají informaci, že jsou pozitivní, aby dodržovali karanténu a nevycházeli z domova.
Už 20 tisíc hovorů
„Trasujeme už opravdu do těch 24 až 36 hodin. Bohužel se nám v poslední době stalo, že se nám nakonec nepodařilo ani trasováním zjistit, kde se daný člověk nakazil,“ podotkla hygienička.
„Volali mi například přátelé, že byli na dovolené na kole v jižních Čechách. A pak jeden, druhý i třetí onemocněli. Zřejmě musel být někdo nakažený v tom hotelu, kde bydleli,“ líčí Svrčinová.
Ostravští hygienici budou čelit žalobě. Vzali práci tisícům lidí, tvrdí iniciativa
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QN_R/om8Dj.jpeg?fl=cro,0,131,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) zdejší hygiena zatím udělala něco přes 20 tisíc trasovacích hovorů.
To, že dochází při používání chytré karantény k chybám, je podle hejtmana normální.
„Ten systém se prostě zavádí a nemůžeme chtít, aby po dvou či třech měsících perfektně fungoval a neměl chyby. Ty se právě nyní musí doladit. Jde o první nástroj v Česku, který se snaží centralizovat dosud necentralizované zdravotnictví,“ vysvětloval hejtman.
Podle něj je problémem to, že do systému vstupuje velká spousta lidí, a ne všichni ho využívají tak, jak mají. „Já vždy říkám, že jde o chybu, která vzniká mezi klávesnicí a židlí. Tedy jde o to, aby všichni, laboratoře, nemocnice, odběrová místa i praktičtí lékaři, zadávali do systému včas korektní data. Lidé prostě nestíhají, zapomínají či se jim prostě nechce,“ podotýká hejtman.
Odmítáme být regionem porobených. Ostrava demonstrovala proti opatřením
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QL_O/4hmF09.jpeg?fl=cro,0,54,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Připomíná, že on sám má s obdobnými systémy zkušenost z doby, kdy pracoval v USA ve výzkumu pro ministerstvo obrany.
„Tyto systémy mají svůj vývoj a potřebují čas. My nyní například dolaďujeme, kdo bude vlastníkem kterého procesu, co tam kdo bude vkládat a také do jaké doby to do systému musí vložit. Chytrá karanténa je ale jediná možnost, jak rychle vytrasovat kontakty,“ shrnuje.