Článek
„Zámky samozřejmě objektům škodí, a to velice. Ztrácí se povrchová úprava, pozlacení a symbolicky to není vhodné. Odstraňování probíhá manuálně pákovými nůžkami, pokud je kvalitní ocel, která nám toto nedovolí, tak použijeme akumulátorovou brusku,“ řekl Novinkám Roman Kotrč ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_G/lhqBVm9.jpeg?fl=cro,0,0,798,450%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Sundané zámky z mřížky putují do sběrných surovin.
Sundané zámky z mostu jsou poté odvezeny do sběrných surovin. Z výkupu jsou následně pořizovány další prostředky na odstraňování. „Spoléháme na to, že je to jen vlna a je to dočasné. Dokonce Muzeum hl. m. Prahy si od nás pár zajímavých zámků vybralo s tím, že to uloží do depozitáře a za nějakých dvacet, třicet let se všichni budeme divit tomu, co se tady na Karlově mostě odehrávalo, ale zatím to tak nevypadá. Zatím sem zámky stále proudí a pořád je to symbol, který rezonuje mezi touto generací zamilovaných,“ pokračoval Kotrč.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_G/P2VBeUk.jpeg?fl=cro,0,0,798,450%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
K likvidaci zámků je občas zapotřebí použít brusku.
Přes týden se na mřížce nasčítá okolo sto dvaceti zámků, a to různých tvarů, velikostí i barev. „Někdy se zde objeví zámky, které mě opravdu překvapí, protože se jedná o masivní, motorkářské zámky, které na té malé mřížce působí opravdu děsivě. Tyto zámky je těžké zlikvidovat, trvá to i delší dobu. Lidé musí za takový zámek zaplatit i velké peníze, a tím myslím od tisíce korun výše, ale jak je vidět, tak zamilovaní neznají hranice ani meze,“ sdělil Kotrč.
Se zámky však nebojuje pouze Praha. Trend „zamykání lásky” trápí i mnohá další evropská i světová velkoměsta. Zámečky lze nalézt na exponovaných místech například v nedalekých Drážďanech, ale i v Římě a zejména pak městě lásky - Paříži, kde s novodobým trendem urputně bojují už několik let.