Hlavní obsah

Na Jordánu se chystají k výlovu elektrickým proudem, čekají se trofejní sumci

Tábor

Příští týden začne první výlov ryb z táborské nádrže Jordán po 183 letech. Potrvá několik dní a rybáři k němu použijí elektrický proud, který ryby na několik minut omráčí, aby se snáze lovily. Podle Oldřicha Pechy ze štičí líhně Esox je to šetrný způsob lovu. Výlov je součástí projektu odbahnění nádrže Jordán, na kterém město od začátku letošního roku pracuje.

Foto: Jiří Falout, Právo

Pohled na Jordán, který se nachází v centru města.

Článek

"Odchyt pomocí elektrického proudu je šetrnou alternativou. Ryby se pak proberou, aniž by byly nějak poškozeny nebo zmrzačeny," řekl Pecha.

Podle něj nikdo nedokáže odhadnout, jaký objem živočichů se v Jordánu nachází. Pecha se domnívá, že vzhledem k dlouhé době, kdy nikdo nádrž nelovil, půjde o trofejní ryby. "Očekáváme skutečně velké kapry nebo třeba mimořádné sumce," uvedl.

Úlovky se budou stěhovat do Lužnice

Žádná ryba však nezamíří do prodeje. Všechny poputují do jiných vod, většina jich skončí v řece Lužnici. Někteří vzácní živočichové však zůstanou v Jordánu. Nádrž je nyní přepažena rozdělovací hrází na dvě poloviny. Na příští týden plánovaný výlov se týká jen první části a rybáři z ní vzácné živočichy přendají do druhé poloviny nádrže. "To se bude týkat třeba mníka jednovousého," řekl Pecha.

Zatím nezná přesný termín začátku výlovu. Záleží na ostatních podmínkách a hlavně stavu hladiny upouštěného Jordánu. "Potřebujeme co možná nejmenší plochu," řekl Pecha. Nádrž téměř 200 let nikdo nelovil proto, že nebylo známo, kde se nachází spodní výpusť díla.

Odbahnění Jordánu, které letos začalo, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech. Odhadované náklady činí 372 milionů korun. Stavaři zatím pod dnem vyrazili štolu, v níž povede nová spodní výpusť. Po vypuštění vody, odlovu živočichů a pyrotechnickém průzkumu dna nádrže, začne odbahňování. Nikdo přesně nedokáže odhadnout, kolik tun sedimentu se v Jordánu nachází.

Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotovo v roce 2014. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun.

Výběr článků

Načítám