Hlavní obsah

Na JIP skončilo vloni s covidem přes 16,5 tisíce lidí

ČTK, jam

Pětina hospitalizovaných s covidem-19 potřebovala intenzivní péči. Celkově bylo vloni v nemocnicích přes 78 tisíc nakažených, přičemž na jednotkách intenzivní péče (JIP) bylo 16 600 z nich, uvedl ve čtvrtek na odborné konferenci NZIS Open bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Právě on měl na starosti národní dispečink intenzivní péče.

Foto: Slavomír Kuneš, ČTK

Fronta sanitních vozů před přetíženou nemocnicí v Chebu.

Článek

Data podle Černého nikdy neukázala situaci, kdy by se pacient nedostal na lůžko, které potřeboval. Některé nemocnice v krajích ale takové případy v době nejvyššího zatížení hlásily.

Statistici se podívali na příčiny úmrtí. Covid byl loni na druhém místě

Domácí

„Je zcela evidentní, že zátěž systému intenzivní péče byla naprosto bezprecedentní a v historii českého státu se taková situace nikdy nevyskytla,“ řekl Černý.

V současné době podle něj až na výjimky hospitalizace lidí s covidem-19 neovlivňuje poskytování ostatní zdravotní péče. Podle něj zatím riziko nepředstavuje ani případné šíření nakažlivější varianty delta. „Z pohledu zátěže intenzivní péče se ukazuje, že počet pacientů na JIP nestoupá, přestože stoupá počet nových případů,“ uvedl.

Dispečink je nyní ve „stand-by“ režimu, hlásit údaje do něj nemocnice mají jednou týdně. Disciplína ale podle Černého není velká. I v době největšího náporu se systém potýkal s chybami v hlášení lůžek, někdy i úmyslnými.

Zastavení poklesu epidemie jde především za mladými

Domácí

„Někdy byly rozdíly mezi hlášenými lůžky a realitou. Některé nemocnice nehlásily lůžka uzavřená kvůli nedostatku personálu, nenahlásily to pojišťovnám, aby za ně dostaly platby,“ dodal. Setkal se i s případy, kdy se nemocnice snažily volná lůžka zatajit. Do budoucna by tak měl být systém co nejvíc automatizovaný a fungovat i v běžném provozu, kdyby se někde ukázala intenzivní péče přetížená.

Do zahraničí jeden či dva pacienti

Podle vedoucího centrálního řídícího týmu Petra Šnajdárka bylo díky dispečinku, který monitoroval kapacity na jednotkách intenzivní péče, přeloženo přes 350 pacientů. „Za celou dobu epidemie se neukázalo, že by někdy pacient nemohl být umístěn na adekvátní lůžko, které potřeboval. Alespoň podle tvrdých dat z dispečinku, která máme,“ dodal Černý.

Systém podle něj zamezil aktivaci polních nemocnic a neúčelným překladům do zahraničí. „Z mého pohledu to byla vyloženě věc politická, nikoliv otázka nutnosti,“ dodal. Do zahraničí byli nakonec přeloženi podle jeho slov jeden či dva pacienti.

Přestat řešit koronavirus jako v Británii? Podle politiků v Česku zatím nereálné

Domácí

Například Karlovarský kraj po tom volal od ledna, došlo na to však až v březnu, kdy bylo v českých nemocnicích najednou maximálně téměř 9500 pacientů s covidem-19. Vyčerpání kapacit hrozilo i v Praze, Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Černý chtěl oslovit zahraničí v době, kdy by bylo vyčerpáno 90 procent domácích kapacit, nakonec to vláda udělala na začátku března.

Související články

Výběr článků

Načítám