Článek
Video bylo na webu Národní myšlenky umístěno minulý týden v pátek s titulkem: „Takže munici jste vystříleli. A všem je to úplně jedno. Tak co dál?“. Ještě dříve se spot objevil na Youtube, a to již 31. srpna.
K přednášce s názvem „Historie, příčiny a vývoj českého protižidovství“ mělo dojít v prosinci roku 2005 a hlavním řečníkem měl být Petr Kalinovský spojovaný s extremistickým uskupením Národní odpor.
Kalinovský má za sebou stíhání pro hanobení rasy, národa a přesvědčení. Známá je také jeho akce před budovou Rádia Svobodná Evropa, kde podpálil izraelskou vlajku. Média rovněž informovala o tom, že odmítl ošetření od lékaře kvůli jeho jihoamerickému původu.
Mezi účastníky antisemitské přednášky jsou i signatáři Akce D. O. S. T., kromě Bátory také David Macháček, Jan Kopal, Jan Skácel a František Nonnemann. Dalšími nacionalistickými harcovníky na přednášce byli Soňa Vilingrová, Petr Fryč, Jiří Petřivalský, Erik Sedláček, Martin Kadlečík a Patrik Vondrák.
"Hilsneriáda" podle Klause
Jako autor videa je uveden HILSNERLEOPOLD. Přezdívka odkazuje na kauzu Žida Leopolda Hilsnera, který byl na sklonku rakousko-uherské éry neprávem obviněn z vraždy české dívky v Polné. Případ vzedmul mezi Čechy mohutnou antisemitskou vlnu, proti níž tehdy otevřeně vystoupil pozdější československý prezident T. G. Masaryk.
Na tzv. hilsneriádu ale odkazoval i text prezidenta Václava Klause, kterým hlava státu obhajovala Bátoru. Klaus rozhořčen mediálními bouřemi nad Bátorovým angažmá v resortu školství uvedl, že s mnohými názory Bátory souhlasí, a zájem novinářů označil za „malou českou hilsneriádu“. Za dosazením Bátory na ministerstvo stojí právě lidé z Klausova okolí.
Přestřelky mezi Schwarzenbergem a prezidentem
Kvůli Bátorovi si postavila hlavu TOP 09, která odmítala chodit na jednání vlády, dokud bude mít úředník z postu šéfa personálního oddělení ministerstva školství vliv na výchovu mládeže. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil úředníka za neonacistu a hovořil také o pronikání extrémních myšlenek státní správou.
Bátora byl nakonec přeřazen na jiný post. Nadále však pokračují přestřelky mezi šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, který v parlamentu představuje konzervativní proud, a prezidentem Klausem, který rovněž na pravicové scéně zastává konzervativní hodnoty. Podle Schwarzenberga si Klaus chystá půdu pro rok 2013, kdy mu skončí mandát. Klaus už se vyjádřil, že v aktivní politice se bude chtít pohybovat i nadále, ale žádnou strategii prý promyšlenou zatím nemá.
Známé tváře české krajní pravice |
---|
Erik Sedláček je představitelem Mladých národních demokratů. Příznivci tohoto uskupení často pocházejí z nejtvrdší ultrapravicové skupiny Národní odpor. V roce 2008 odsouzen na tři roky vězení za své texty v internetovém časopisu Poslední generace, kde publikoval nenávistná vyjádření vůči Židům a vyzýval k jejich likvidaci, otevřeně zpochybňoval holocaust. Vina mu byla prokázána, ale na základě neprávoplatně nabytých důkazů, pročež byl soudně osvobozen. Ve známost vešel Sedláček již v roce 2003 organizováním pochodu pražskou židovskou čtvrtí během výročí Křišťálové noci. |
Jan Kopal je jedním ze signatářů Akce D. O. S. T., jíž předsedá Ladislav Bátora. Označuje se za novináře a pedagoga, dříve byl šéfem ultrapravicové skupiny Národně sociální blok, který byl v hledáčku i pražského policejního odboru pro boj s organizovaným zločinem a před lety figuroval i ve zprávě ministerstva vnitra o extremismu. V roce 2001 mimo jiné kandidoval na místo ředitele ČT s programem „vyházet rebely, zrušit pořady pro cikány a zavést právní promluvy ředitele“. |
František Nonnemann je dalším ze signatářů D. O. S. T. Působil v hnutí Vlastenecká fronta, byl také zvolen členem předsednictva Svatováclavského národního sněmu, které ve svém vedení koncentroval několik z čelních představitelů D. O. S. T. Nonnemann mimo jiné publikuje své články na serveru Altermedia.info, kde se objevuje jméno i Erika Sedláčka. |
Jan Skácel bývá označován za ideologickou tažnou sílu české ultrapravicové scény a sjednotitele jednotlivých lokálních hnutí. V letech 2002 až 2003 vedl politickou stranu Národní sjednocení. U petice D. O. S. T. uvádí jako povolání ekonomický poradce. Stál u základu subjektu Národní demokracie, který má i vyšší politické ambice. Jako člen předsednictva Svatováclavského národního sněmu se zasadil o prosazování myšlenky, aby se rozdrolená národovecká scéna sjednotila v tématu prosazení jazykového zákona, odmítnutí zásahů EU do českého právního řádu jako například bojkot antidiskriminačního zákona. |
Další signatář petice D. O. S. T., mechanik David Macháček po léta předsedal Vlastenecké frontě, v současnosti vede Národní sjednocení. Jeho články vystupují kriticky vůči Izraeli a nepřátelsky se vyjadřují i k pražské židovské obci. |