Článek
"Tématem bylo hledání našeho budoucího politického uspořádání, které by vzniklo na bázi dohody v Poslanecké sněmovně, nikoli na bázi aktuálního přeběhlictví,“ komentoval Klaus náplň pátečních schůzek s Paroubkem a Čunkem.
Obrysy řešení, o kterých Klaus diskutoval s Paroubkem a Čunkem |
---|
dohoda o částečné restrukturalizaci vlády |
dohoda o zajištění souhlasu Poslanecké sněmovny s touto vládou, což by jí dalo tolik potřebný elementární politický mandát |
dohoda o termínu voleb do Poslanecké sněmovny |
Rýsuje se tak možné řešení Klausova čtvrtečního zadání, kdy prezident uvedl, že chce, aby nová vláda vznikla ještě před koncem českého předsednictví EU, měla garantovanou podporu minimálně 101 poslaneckého hlasu, ale zároveň nebyla založena na přeběhlictví. [celá zpráva]
Takové řešení ovšem vyžaduje dohodu mezi ODS a ČSSD. Sociální demokraté jsou přitom ochotni nechat současnou vládu dokončit evropské předsednictví, výměnou za toleranci ale žádají odchod Langera a odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.
Lidovci pro pokračování trojkoalice
Pokračování vlády na současném trojkoaličním půdorysu podporují i lidovci. "Když tam kdokoli teď přijde nový během evropského předsednictví a bude chtít za Českou republiku jednat, tak se bude minimálně dva měsíce seznamovat s terénem," řekl ČTK místopředseda KDU-ČSL Roman Línek. Lidovci nadále odmítají spolupráci s komunisty.
Je tak možné, že Klaus vyjde vstříc požadavkům ČSSD a bude připraven znovu jmenovat stejnou Topolánkovu vládu, ovšem bez Langera nebo případně s dalšími personálními změnami.