Článek
To však nyní kritizuje opozice. Upozorňuje, že ještě před třemi lety na nákup Ještědu a nezbytné opravy peníze byly. Předchozí vedení kraje totiž pouze nestihlo dokončit jednání o prodeji Ještědu s jeho vlastníkem – Českým radiokomunikacemi. Stomiliónovou částku, která byla v krajském rozpočtu ještě v roce 2008 při krajských volbách připravena, ale současné vedení Libereckého kraje nemá, rozpustilo ji předfinancování projektů na opravu silnic.
Opozice nyní vyzývá vedení kraje, aby opět zahájilo jednání s vlastníkem objektu Českými radiokomunikacemi o odkoupení objektu.
„Ke koupi nedošlo, hledání zdrojů na obnovu hotelu a vysílače se nikdo nevěnuje, zápis do seznamu UNESCO je v nedohlednu. A přitom se jedná jednoznačně o největší a nejslavnější dominantu a zároveň symbol celého kraje,“ řekl Právu bývalý krajský náměstek a nyní předseda zastupitelského klubu ODS Radim Zika.
Vyzval také vedení kraje, aby se vrátilo k jednacímu stolu s Českými radiokomunikacemi a dohodlo takový postup, který umožní zachovat hotel a vysílač na Ještědu původnímu účelu v plném rozsahu.
Osud Ještědu, který se stal stavbou století a je národní kulturní památkou, je tak nejistý. České radiokomunikace, jak už opakovaně potvrdily, zajímá především vysílač – horský hotel a samotná památka pro ně nejsou prioritami. Unikátní stavba tak začíná pomalu chátrat. Ještě před třemi lety přitom Liberecký kraj usiloval o to, aby byl Ještěd zapsán na seznam památek UNESCO. „Zařazení mezi české stavby století bylo jen logickým potvrzením mimořádné ceny objektu a velké invence autorů,“ upozornil Zika.
Jak dodal, bývalé vedení Libereckého kraje, v němž kromě ODS byla i nyní vládnoucí ČSSD, nechalo v rozpočtu nejenom peníze na nákup Ještědu, ale i na opravy. „Celou dobu jsme si byli vědomi skutečnosti, že komplexní rekonstrukce Ještědu si vyžádá nemalé finance. Aby bylo možné zapojit co nejširší spektrum zdrojů, začali jsme před téměř třemi lety jednat s Českými radiokomunikacemi o odkoupení Ještědu,“ podotkl Zika.
Na základě dohody měl kraj za Ještěd zaplatit 80 miliónů korun, což byla zůstatková cena objektu. „Kromě prostředků, které jsme vyčlenili na nákup a nezbytné opravy, jsme začali také jednat o získání dotačních prostředků z fondů Evropské unie,“ pokračoval Zika.