Článek
Na karlovarském letišti zahájilo výcvik 11 budoucích pilotů a tři pilotky, v Benešově pak dalších šest. Už mají za sebou první lety.
„Už jsme absolvovali asi dvacet až třicet hodin v Karlových Varech. A jde to dobře, řekla Viera Lytvynová. Na dotaz Novinek upřesnila, na jakém letadle to bylo: „Na Cessně 152, je to malé letadlo. „Dvoumístné letadlo určené k výcviku,“ dodal další student Danylo Osadčyj.
Řekl také, jaké to je studovat za války na dopravního pilota: „Nyní se soustředíme na studium a to nám pomáhá vypořádat se se všemi emocemi vztahujícími se k dění na Ukrajině.“
Biden přechytračil Kongres a obnovil dodávky zbraní pro Ukrajinu
Lytvynová je vděčná za možnost studovat v Česku: „Na Ukrajině nyní bohužel není možné absolvovat praktickou výuku, takže létáme tady.“
Vděčný je za pomoc i úřadující rektor Národní letecké univerzity Volodymyr Šulha: „Pro mě to znamená skutečně hodně, protože nyní je ukrajinské nebe pro civilní letectví a naše studenty, civilní piloty, uzavřené. Žádný let není možný. Tento projekt otevřel nebe našim studentům. Největší dík patří vaší vládě, úřadům a ČVUT, že umožnily našim studentům získat praktické návyky pilotů.“
Šulha si velmi dobře uvědomuje, v jak závažné situaci nyní Ukrajina je: „Hned první den agrese, 22. února 2022, jsem se zapsal do sil Teritoriální obrany v Kyjevě. V silách Teritoriální obrany jsem sloužil doteďka.“
Že už není nejmladší, nevadilo: „Válka neřeší stav a věk. V ukrajinské armádě je mnoho lidí přes padesát a šedesát a velmi mnoho žen. Všichni sloužíme.“
Ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že projekt je jednou ze součástí pomoci ministerstva Ukrajině: „Z celého balíku je to menší část prostředků, nicméně se ukazuje, že velmi strategická a s možností dlouhodobého rozvoje. Navazujeme na spolupráci mezi univerzitami, která probíhala ještě předtím, než se rozpoutala plná válka.“
Lipavský také zmínil další projekty pomoci Ukrajině, jež jsou zaměřené například na vnitřní uprchlíky nebo na pomoc po zničení Kachovské přehrady.