Článek
Z informací silničářů a Zelené vlny Radiožurnálu vyplývá, že na D8 stály kamiony od sjezdu na Ústí nad Labem a policie reguluje vjezd do tunelů před hranicemi. Na D5 má fronta u Rozvadova už téměř dvacet kilometrů. Problémy vznikají i na dalších přechodech do Německa.
Na hraničním přechodu ve Strážném na Prachaticku se ráno tvořily kolony o délce více než jeden kilometr. Podobná situace panuje na přechodu v Pomezí nad Ohří na Chebsku, kde je více než kilometrová kolona.
Národní dopravní informační centrum sdělilo, že na D5 vznikla brzo ráno mezi 140. a 151. kilometrem dlouhá kolona kvůli kontrolám v Německu. Vozidla stála ve všech pruzích. Na D8 směrem do Drážďan policie reguluje průjezd přes estakádu Knínice a tunely Libouchec-Panenská.
Přehledně: Německo na hranici zpřísnilo. Jaká jsou pravidla pro vstup
Obrovský zájem o testování antigenními testy zaznamenává od víkendu testovací stanoviště na Tachovsku, které provozuje Záchranná služba Asociace samaritánů České republiky Praha-západ. Kromě stanoviště přímo v obci Rozvadov, které je otevřené v neděli a v pondělí, otevřeli samaritáni nonstop testovací stanoviště přímo na dálničním přechodu Rozvadov. Za neděli obě stanoviště otestovala na 700 lidí, řekl koordinátor odběrových týmů Stanislav Částečka.
Berlín od neděle oficiálně obnovil stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou, kterou Německo nyní považuje za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. První den kontrol se provoz na hranicích obou států kvůli slabšímu víkendovému provozu obešel bez komplikací.
Výjimek je minimum
Hranice obou sousedních zemí mohou překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají mimo jiné nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody.
Policie vrátila z hranic uzavřeného trutnovského okresu už přes 600 lidí
Výjimku z opatření mají také někteří pendleři. Na základě celoněmeckého nařízení dostali původně výjimku jen zdravotníci. Sasko rozhodlo, že vlastním zemským nařízením na seznam výjimek přidá ještě pracovníky v zemědělství, zejména v živočišné výrobě. Bavorsko se rozhodlo pro volnější přístup s tím, že budou moci dojíždět všichni pendleři, které zaměstnavatel označí za nezbytné. Od středy má Německo umožnit denní dojíždění za prací všem důležitým profesím.