Článek
Prozatím účast na cvičení, které bude v gesci české armády, předběžně potvrdilo 17 zemí. Další zvyšování počtu účastníků armáda neplánuje s ohledem na udržení kvality výcviku.
Vedle profesionálních vojáků budou do cvičení, které proběhne od 30. srpna do 20. září, zapojeni i příslušníci aktivních záloh, kteří budou mít na starosti ochranu letiště v Náměšti nad Oslavou.
„Po několika letech se do cvičení opět zapojují polské vzdušné síly s letouny Su-22, nově se zúčastní například Rumunsko s letouny MiG-21. Nově budou podporu pozemních jednotek poskytovat i německé letouny Tornado,” uvedl řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer.
„Klíčová je účast vzdušných sil Spojených států amerických. Ta přidává celému cvičení značnou hodnotu,“ dodal. Uvažuje se i o účasti obřího amerického bombardéru B-52 Stratofortress.
Které státy by se měly zúčastnit |
---|
Belgie, Dánsko, Kanada, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Spojené státy americké, Velká Británie |
Vedle již zmiňovaných strojů budou vojáci cvičit i s vrtulníky Mil Mi-24/35 a Mi-171 české armády. Účast také přislíbily litevské L-39, německé PC-9, LearJet, maďarské JAS-39 Gripen, rumunské vrtulníky IAR-300 či slovinské stroje PC-9.
Přesné počty účastníků i techniky armáda oznámí po závěrečné plánovací konferenci v červnu.