Článek
Prozatím účast na cvičení, které bude v gesci české armády, předběžně potvrdilo 17 zemí. Další zvyšování počtu účastníků armáda neplánuje s ohledem na udržení kvality výcviku.
Vedle profesionálních vojáků budou do cvičení, které proběhne od 30. srpna do 20. září, zapojeni i příslušníci aktivních záloh, kteří budou mít na starosti ochranu letiště v Náměšti nad Oslavou.

KC-135R při doplňování paliva
„Po několika letech se do cvičení opět zapojují polské vzdušné síly s letouny Su-22, nově se zúčastní například Rumunsko s letouny MiG-21. Nově budou podporu pozemních jednotek poskytovat i německé letouny Tornado,” uvedl řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer.

Bojový letoun Tornado německého letectva
„Klíčová je účast vzdušných sil Spojených států amerických. Ta přidává celému cvičení značnou hodnotu,“ dodal. Uvažuje se i o účasti obřího amerického bombardéru B-52 Stratofortress.
Které státy by se měly zúčastnit |
---|
Belgie, Dánsko, Kanada, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Spojené státy americké, Velká Británie |
Vedle již zmiňovaných strojů budou vojáci cvičit i s vrtulníky Mil Mi-24/35 a Mi-171 české armády. Účast také přislíbily litevské L-39, německé PC-9, LearJet, maďarské JAS-39 Gripen, rumunské vrtulníky IAR-300 či slovinské stroje PC-9.

Bombardér B-52 Stratofortress
Přesné počty účastníků i techniky armáda oznámí po závěrečné plánovací konferenci v červnu.

AH-64A Apache americké armády