Hlavní obsah

Na čtyřicet tisíc dětí v Česku nechodí do školky

4:14
4:14

Poslechněte si tento článek

Nejvíce dětí od tří do čtyř let nechodí do mateřské školy okolo Prahy, Brna nebo Ostravy, ale také v Ústeckém či Karlovarském kraji. Dohromady jde až o 40 tisíc kluků a holek. V celkem 263 lokalitách by přitom děti, které zůstávají doma, mohly zaplnit dvě a více tříd. Podrobná data přinesla analýza PAQ Research.

Článek

„Těch 40 tisíc dětí v Česku nechodí do školky z různých důvodů. Někde to vysvětluje nedostatek kapacit, ale jinde děti reálně do školek nechodí například ze sociálních důvodů, kvůli segregaci nebo také z rozhodnutí rodičů,“ upozornil analytik PAQ Research Karel Gargulák na to, že data nelze interpretovat tak, že by pro 40 tisíc dětí nebylo v mateřských školách místo.

Přesná data ohledně lokalit, kde děti do školek nedochází, získali výzkumníci z PAQ Research díky podrobné analýze sčítání lidu v roce 2021. Kvůli množství zřizovatelů, kterými jsou města, obce i další soukromé subjekty, bylo doposud složité informace získat.

Nedostatek míst se týká oblastí okolo větších měst, jako je Praha, Brno nebo Plzeň, kam se stěhují mladé rodiny. Obce zde podle Garguláka nejsou schopné postavit nové školky nebo navýšit jejich kapacity. Problémem může být nejen jejich neochota, ale také nedostatek peněz, časově náročná příprava staveb a jejich povolování, což se může táhnout i roky.

Čechům se rodí rekordně málo dětí. Chybějí peníze, bydlení, školky i prestiž

Domácí

Například v Novém Kníně ve Středočeském kraji podle analýzy chybělo před čtyřmi lety 32 míst v mateřinkách, což znamenalo, že 64 procent místních tříletých a čtyřletých dětí nechodilo do školky. Ve Statenicích na Praze-západ to bylo 54 míst a mimo školku tak bylo více než 98 procent statenických dětí. Rodiče v takové situaci musí zpravidla zůstat se svými potomky doma nebo hledat alternativy.

„Nechtěli nám dceru od tří let do školky vzít, protože neměli kapacitu. Skončila téměř na konci seznamu dětí, které se hlásily,“ popsala svoji zkušenost Petra z Hradišťka rovněž v okrese Praha-západ. Aby Petra mohla pracovat, rozhodla se rodina zaplatit třikrát týdně soukromou školku ve vedlejší obci za 500 korun na den. Dceru se jim povedlo do obecní mateřské školy dostat loni v září, kdy už holčičce bylo víc než tři a půl roku.

Stát si vyšlápne na desítky segregačních škol

Věda a školy

Kapacity jsou, děti nechodí

V jiných místech však nechození dětí do školky s nedostatkem míst souviset nemusí. „V méně rozvinutých regionech kapacity většinou jsou, ale děti do školek prostě nedochází. Data ukazují, že to platí hlavně pro ty z chudších či segregovaných rodin,“ popsal Gargulák.

Jednou z lokalit, které se tento problém týká, je Mostecko. „Je tu strašně veliká fluktuace. Děti průběžně odcházejí a přicházejí. Chodí třeba týden a pak se odhlásí, zmizí, prostě o nich nevíme. A po čase se někdy objeví. Ty, které se přistěhují, do měsíce u nás zpravidla místo mají. O to je ta práce těžší, protože pořád se vlastně začíná od začátku,“ popsala ředitelka Mateřské školy Obrnice Vladimíra Pechanová.

„Je to dáno mentalitou rodin. Rodiče jsou často nezaměstnaní, nemusí vstávat do práce, a tak nemají potřebu děti dávat do školky. Navíc žijí ve velkých rodinách, zůstávají pohromadě a raději si dítě nechají doma,“ doplnila ředitelka. Aby o dětech udržovali přehled, spolupracují se sociálními službami.

Také podle Garguláka mnozí rodiče nemají žádnou motivaci k tomu, aby děti posílali do školky. Zároveň ale připomíná, že nemusí jít nutně o to, že by děti do školky dát nechtěli: „V některých lokalitách pro to nemají úplně dobré podmínky, protože tam není práce.“

Dítě ve školce se státu vyplatí. Nedostatek míst stojí více než dvě miliardy ročně

Ekonomika

Výběr článků

Načítám