Článek
„Dostali jsme několik snímků a vycházíme i ze sociálních sítí. Spíše se přikláníme k tomu, že se jedná o takzvané gustnádo, což znamená, že se jedná o větrný vír, který se nedotýká země a není spojený přímo se základnou toho bouřkového mraku,“ vysvětlila Novinkám Eva Houbová z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.
O tornádo by šlo v případě, že by se větrný vír dotýkal země, což meteorologové nevyloučili. „I to je možné, že by se jednalo o tornádo. Jev dále zkoumáme,“ uvedla Houbová.
Pravděpodobné gustnado.🌪️Včera odpoledne se obyvatelé obcí Adamov a Hůry severovýchodně od Českých Budějovic mohli setkat se zvláštním jevem. Vyskytlo se zde totiž pravděpodobně tzv. gustnado. 👁️Vzhled na videu by napovídal, že se jedná o zvláštní typ tornáda, ale není tomu tak. 👉Gustnado může vzniknout na rozhraní výtoku studeného vzduchu z bouřky (tzv. gust fronta - proto gustnado), kde je výraznější horizontální střih větru. Nebývá většinou spojeno s oblakem, tak jako v případě tornáda, které se navíc nachází v oblasti výstupného proudu bouřky víceméně “pod bouřkou”. Gustnado se často objeví relativně daleko od bouřky. Může být ale i tak intenzivnější a způsobit škody (maximálně ale rovné intenzitám slabých tornád IF1). Jeho projevy tak nejsou zdaleka tak silné jako v případě mezocyklonálního tornáda spojeného se supercelou (jako bylo např. to na jižní Moravě). Zpravidla se také jedná o jev krátkého trvání. 👉Předpovědět jeho přesný výskyt více dopředu je stejně jako v případě tornád nemožné. Autorka videa: Veronika Mrázová z Hůr.
Posted by Český hydrometeorologický ústav on Tuesday, May 7, 2024
Podle meteoroložky se však zcela jistě jedná o výjimečný jev v rámci jižních Čech. „Bouřky nebyly až tak silné. Zcela jistě je to výjimečné,“ podotkla. Konstatovala, že naposledy bylo větší tornádo v Jihočeském kraji na začátku minulého století. „Co si takhle vybavím, tak tornádo bylo v Budějovicích naposledy na začátku 20. století, kdy dokonce putovalo z Českých Budějovic až do Karlových Varů,“ dodala Houbová.
Gustnádo může podle meteorologů vzniknout na rozhraní výtoku studeného vzduchu z bouřky (tzv. gust fronta - odtud název gustnádo), kde je výraznější horizontální střih větru.
„Nebývá většinou spojeno s oblakem, tak jako v případě tornáda, které se navíc nachází v oblasti výstupného proudu bouřky víceméně „pod bouřkou“,“ doplnili na sociálních sítích. Může tak vzniknout i relativně daleko od bouřky samotné.
Lidé si jen víc všímají
Podle Houbové není těchto jevů více než v minulosti, ale lidé si jich více všímají a dokážou je zaznamenat, například na mobilní telefony.
Škody, které gustnáda mohou způsobit, jsou nejvýše na úrovni slabých tornád. „Jeho projevy tak nejsou zdaleka tak silné jako v případě mezocyklonálního tornáda spojeného se supercelou,“ připomněl ČHMÚ řádění tornáda, které poničilo v červnu 2021 několik vesnic na jižní Moravě.
Gustáda i tornáda nicméně mají podle meteorologů společný rys v tom, že za současného stavu poznání nelze jejich přesný výskyt předpovědět.