Článek
Mapování vlků probíhalo 11. a 12. února, během nichž mapovatelé z řad odborníků i dobrovolníků prošli trasy od západní části Krkonoš (Rýchor) přes Broumovskou vrchovinu až po národní park Góry Stolowe a Novoměstsko.
„Celkem se během dvou dnů podařilo nalézt 31 věrohodných pobytových znaků vlka obecného a potvrdit tak výskyt ve všech třech předpokládaných teritoriích vlků, zasahujících do Broumovské vrchoviny, navíc byly pobytové znaky jednoho vlka nalezeny také na Novoměstsku. Byl tak zdokumentován výskyt vlka celkem ve 12 kvadrátech velikosti 5 × 5 km,“ popsal Miroslav Kutal z Hnutí Duha.
Výskyt vlka byl zadokumentován na základě stop, výskytu trusu i záběrů z fotopastí. Díky tomu bylo například zjištěno, že ve smečce v Javořích horách žije i jeden třínohý vlk.
Tvrzení o napadení muže vlkem vyšetřuje policie jako poplašnou zprávu
Potvrzený počet minimálně 18 vlků koresponduje s odhady, byť počty zvířat v jednotlivých smečkách se mohou lišit.
„Zatímco v Javořích horách se jedná o zhruba stejný počet zvířat, jako byl odhad v loňském roce, v oblasti Vraních hor byla v průběhu února zjištěna jen dvojice vlků (v loňském roce to byli 4 vlci), ačkoliv v prosinci to byli ještě 3–4 vlci a v létě měla smečka minimálně 7 členů,“ uvedl Kutal s tím, že naopak v národním parku Góry Stolowe počet vlků oproti loňsku vzrostl.
Na přelomu let 2020 a 2021 ochránci zvířat monitorovali v České republice celkem 24 vlčích teritorií. Vedle Broumovska a Orlických hor se jednalo například o oblast Beskyd, Kokořínska, Krušných hor, Šumavy, Novohradských hor, Českého lesa, Šluknovska či Lužických hor.