Hlavní obsah

Na Břeclavsku se přemnožili komáři, odborníci žasnou

Odborníci jsou zaskočeni nebývalým množstvím komárů, kteří se v posledních dnech přemnožili na Břeclavsku. Bodavý hmyz těží z teplého počasí a vydatných dešťů v polovině září, konstatoval Oldřich Šebesta z krajské hygienické stanice, který rozšíření komárů sleduje posledních 20 let.

Foto: Milan Vojtek, Právo

Oldřich Šebesta při práci (archivní snímek)

Článek

Při prudkých lijácích se řeka Dyje v oblasti mezi Novomlýnskými nádržemi a Lanžhotem vylila z břehů a zaplavila lužní krajinu s líhništi komárů. Protože se pak oteplilo, vylíhla se nová generace komárů. Tyto situace jsou na Břeclavsku běžné, ale o letních prázdninách, převážně v srpnu.

"S něčím takovým jsem se zatím nesetkal. Tak pozdní výskyt komárů nepopisuje ani literatura. Touto dobou měl být od nich už dávno pokoj," řekl Šebesta. Problémy s komáry obvykle v lužní krajině Břeclavska, kam se rozlévá řeka Dyje, končí v září.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Letos je ale situace jiná. Na hranici komáří kalamity jsou části Lednicko-valtického areálu, okolí Mikulova a zejména krajina přiléhající k nádržím Nové Mlýny. Jsou to místa hojně vyhledávaná turisty a rybáři. Šebesta jim radí, aby si na své toulky přírodou v těchto dnech nezapomněli přibalit repelenty.

Babí léto je letos na jihu Moravy velmi teplé. Potvrzují to také přírodovědci z Národního parku Podyjí na Znojemsku. Jako na jaře na tamních vřesovištích opět vykvetly koniklece, kručinky i divizny. Jde o tzv. remontování rostlin. Mohou vykvést dvakrát v roce, pokud je konec srpna a září chladnější a následně se oteplí. Něco podobného se ale děje jen ojediněle.

Související témata:

Výběr článků

Načítám