Článek
Upozornila na to ochranářská organizace Česká krajina, která se o přírodní památku stará a zasadila se o návrat skotu. „V milovické rezervaci již několik let s pomocí dobrovolníků odstraňujeme invazní rostliny jako lupinu mnoholistou nebo celík kanadský. Teď jsme s pomocí expertů začali likvidovat také nebezpečné akáty,“ uvedl šéf České krajiny Dalibor Dostál.
Akáty vytlačují původní druhy rostlin. Vylučují z kořenů do půdy látky, jimiž omezují svou rostlinnou konkurenci, mění složení půdy, hustými korunami zastiňují okolí, z něhož zmizí květiny i motýli, hmyz.
Klimatické změny mají vliv na zbarvení a sexuální život hmyzu
Akáty nestačí jen uříznout, protože z dlouhých kořenů okamžitě vyraší výmladky, místo jednoho stromu jsou desítky mladých, za pár let vysokých kmenů. V Mladé po vzoru pokusu v národním parku Podyjí tak dospěli k závěru, že nezbývá než vetřelce otrávit herbicidem. Souhlasila s tím státní Agentura ochrany přírody a krajiny.
Anketa
Dobrovolníci tak do jednotlivých kmenů akátu vrtají díry, do nichž se aplikuje glyfosátový herbicid. Mělo by jít o nejšetrnější způsob pro okolí. „Výrobce uvádí, že se to ztratí bezezbytku. Protože jsem tomu úplně nevěřil, hledal jsem studie o reziduích v půdě, ale žádné jsem nenašel,“ řekl Právu Pavel Brodecký, dobrovolník z kolínské skupiny Jaro.
Důležité je, že se nepoužívá velké množství látky, ale metoda injektáže do vyvrtaného otvoru. Když se glyfosát aplikuje v cíleně, nikoli jako plošný postřik, je ho třeba malé množství. Látka zablokuje rostlinný enzym, a tak i akát poměrně rychle uschne.
„Na místě je podle Brodeckého aplikace v létě, nikoli v zimě. „Dřevina již dokončila hlavní růst a ke kořenům začíná proudit více zásobních látek, takže na injektáž reaguje výrazně lépe než v jiných částech roku,“ vysvětlil Brodecký. Nepomáhá podle něj natírat herbicidem pařezy.
O zákazu glyfosátu se nedávno radila Evropská komise, loni se rozhodla prodloužit licenci pro jeho používání o dalších deset let. Jedná se tedy o stále povolenou látku, ačkoli ekologové varovali před plošným používáním v zemědělství kvůli kontaminaci vod.
Evropská komise prodlouží o deset let licenci pro používání glyfosátu
S hubením akátu nepomůže, ani když zubr okouše mladý akát a oloupe z něj kůru. Jeden strom sice zaschne, obrazí však z kořenů, několik metrů od původního kmene. Ani jiné mechanické postupy se kvůli výmladkům z kořenů neosvědčily.
První etapa prací měla v milovické rezervaci skončit letos. „Přibližně do konce léta by měli odborníci zvládnout injektáž všech zmapovaných akátů. V příštím roce se lokalita znovu zmapuje a zásah se zopakuje u dřevin, které by letošní injektáži odolaly,“ přiblížil Dostál.
Nehledě na akáty se v milovické rezervaci daří velkým kopytníkům. Stádu zubrů se letos narodilo zatím pět mláďat a čítá už 46 kusů. Divokým koním se v Milovicích letos zatím narodila tři hříbata a stádu zpětně šlechtěných praturů deset telat. Česká krajina milovickou rezervaci, která sahá i do Mladé, založila v roce 2015.