Článek
Zaorálek kritizoval narychlo přijatá opatření v Moravskoslezském kraji, kde byly z hodiny na hodinu kvůli nařízení hygieniků zrušeny probíhající akce. Podobná situace se prý už nesmí opakovat.
Ovšem poté, co řekl, že okolní státy jsou při pořádání akcí mnohem opatrnější než Česko, byl vypískán. „To jsou kecy," ozývalo se z davu.
Na akci promluvili také promotéři kulturních akcí. „Opatření vlády jsou likvidační a pořadatelé musí rušit akce, které se nedávno začaly rozvíjet," uvedla promotérka Hana Petřinová.
Protest nazvaný Za živou hudbu! svolala stejnojmenná iniciativa. Její zástupci po vládě požadují stanovení jasných pravidel pro nejbližší období do konce roku, rozvolnění opatření a umožnění konání akcí nad tisíc lidí ihned. Od září pak žádají povolení akcí na minimálně pět tisíc lidí v sektoru. To Zaorálek označil za nereálný požadavek.
Nyní se totiž mohou konat akce ve vnitřních prostorách pouze do 500 osob a na akcích nad 100 osob jsou povinné roušky.
Muzikanti budou v pondělí demonstrovat proti vládě. Nevidí světlo na konci tunelu
Organizátoři akce proto napsali také dopis premiéru Andreji Babišovi (ANO). V něm kritizují to, že jako první přišli o práci kvůli opatřením proti koronaviru. Zároveň se jim nelíbí, že není jasné, odkdy bude možné pořádat větší hudební akce ani za jakých podmínek.
Písničkář Pokáč: Demonstrace má upozornit na problémy
„Vláda omezila naši svobodu podnikání i možnost pracovat a nemá se k tomu, aby situaci řešila. Naše aktivity běží jen na patnáct procent, nekonají se festivaly, koncerty, hudebníci mají zrušená vystoupení, nevyrábějí se hudební nástroje, technické firmy nemají práci,“ stojí v dopise.