Článek
„Získání obrazu je pro naše muzeum zásadní, protože fungujeme už sedm let a dosud jsme nevlastnili žádné originální vyobrazení kněžny Kateřiny a její přesná podoba v určitém životním období nám nebyla známa,“ sdělila Právu vedoucí muzea Veronika Kočí.
Kněžnin příběh začal okolo roku 1840. Tehdy se ještě jmenovala Kateřina Hrádková a byla prostou dcerou vesnického šafáře. Vše se ale změnilo, když si jí na dožínkové slavnosti všiml kníže Gustav Joachim z rodu Lambergů.
„Tam se do ní zamiloval a byla to opravdu láska na celý život. Problém ale byl v aktu manželství,“ dodala vedoucí s tím, že Gustav celý život vytrvale usiloval o to, aby si mohl Kateřinu vzít.
Muzeum, které je rájem všech milovníků selfie
„Jednou z překážek bylo, že se kníže coby nerozvážný devatenáctiletý mladík zapletl do přípravy nezdařeného atentátu jakéhosi pomatence na tehdejšího císaře Ferdinanda a trest mu určoval kromě potupného nošení zelené šňůrky kolem krku na znamení toho, že mohl být popraven, také zákaz pobytu na jednom panství déle než tři měsíce a zákaz ženitby,“ řekla Kočí.
Velká Morava vydala nikým nečekaný poklad: dvanáct století staré hroby
K morganatickému neboli stavovsky nerovnému sňatku došlo v roce 1855 ve Strašíně, a to bylo na světě už devět jejich dětí, jediné manželské se narodilo rok po svatbě. Kateřina byla o 12 let mladší a přežila knížete o více než 27 let. Oba jsou pochováni v rodové hrobce Lambergů v Nezamyslicích blízko hradu Rabí.
„Ani jednomu ze synů, a to jak onomu nejstaršímu, tak i tomu nejmladšímu narozenému již ve svazku manželském, se nepodařilo získat majetek, který jim měl po otci náležet. To právě protože měli za matku ženu neurozeného původu,“ uzavřela vedoucí muzea.