Článek
Pacientovi Mariánu Vankovi nezbylo z původního nosu nic. Nos i přilehlé kosti obličeje bylo nutné odstranit kvůli karcinomu nosu a nosní přepážky. Lékaři z Kliniky plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy u univerzity mu nový nos vymodelovali během pěti operací.
„Pacientovi jsme vytvořili vnitřní výstelku nosu mikrochirurgickým přenosem kůže a kosti z předloktí. Kostru nosu jsme doplnili chrupavkou z žebra, ušních boltců a kostí z dolní čelisti a zevní kůži nosu jsme nahradili kůží z čela,“ uvedl přednosta kliniky Zdeněk Dvořák.
Muž měl po odstranění nosu v hlavě díru
Podle něj museli lékaři nahradit i část horní čelisti přesunem kosti z brady na obličejových cévách. Požadovaného tvaru nosu odborníci dosáhli opakovanými operacemi, při kterých bylo nutné tkáně znovu rozpojovat, ztenčovat a sešíváním modelovat.
Pracoviště provedlo u Vanka pátou totální rekonstrukci nosu, poprvé ale použilo inovativní 3D CT plánování. Moderní principy rekonstrukce nosu pracovníci kliniky rozvíjejí od roku 2016, kdy se jimi začal zabývat právě Dvořák. Podle něj je základním principem moderní rekonstrukce nosu rekonstrukce všech jeho vrstev.

Lékaři muži vytvořili kompletně nový nos
„Na kvalitně prokrvené vnitřní výstelce se vystaví kostra nosu z kostí a chrupavek, zevní vrstva je pak vytvořena velkým lalokem z čela, který se během další operace ztenčuje a teprve v závěrečné etapě se odstraní nadbytek kůže na kořeni nosu. Tak to bylo i v případě naší poslední operace pana Vanka,“ popsal Dvořák s tím, že nadbytečná kůže obsahuje výživnou stopku čelního laloku, proto se ponechává déle.
Dvořák s kolegy operovali na klinice už zhruba čtyřicítku pacientů s různě velkými defekty nosu. „Celý tým kliniky aktivně pracuje na zlepšování výsledků rekonstrukcí nosu, díky čemuž se na brněnskou kliniku sjíždějí pacienti nejen z celého Česka, ale i ze Slovenska,“ dodal mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.