Článek
Musílková míní, že byvalí pojištěnci houfně VZP opouštějí. Totéž tvrdil i mluvčí VZP Jiří Suttner ihned po vyhlášení nucené správy. Současné vedení VZP tak bojovalo proti rázným krokům ministra zdravotnictví Davida Ratha.
"Za posledních patnáct dní v listopadu po vyhlášení nucené správy odešlo od VZP téměř devět tisíc pojištěnců, když přitom třetí čtvrtletí zaznamenalo po letech příliv pojištěnců, byť jenom šesti set," tvrdila Musílková. Podle ní od ledna do září celkově odešlo "jenom" 45 tisíc pojištěnců. "To je výborný výsledek, na kterém jsme pracovali několik let," sdělila poslancům Musílková.
Gajdáček: není to nic mimořádného
Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka se však nic mimořádného neděje, k zaměstnaneckým pojišťovnám přešlo loni a předloni lidí mnohem více.
Podle Gajdáčka však 9000 odhlášených není žádné velké číslo, je to jen o deset až 15 procent víc, než se přehlašovalo v minulých čtvrtletích. Lidé podle něj zřejmě využijí i dalšího termínu přestupu 1. ledna. "Očekáváme větší nárůst pojištěnců, jsme na to připraveni, není to pro nás problém," ujistil.
K 1. listopadu měla VZP 6,638 miliónu pojištěnců, byla tak gigantem mezi českými zdravotními pojišťovnami. Dalších osm zdravotních pojišťoven si rozdělilo dohromady 3,664 miliónu pojištěnců.