Článek
Právu se podařilo sejít se s člověkem, který v muničním skladu v minulosti pracoval.
„Podle mého byly v budově číslo 16, kde došlo k hlavnímu výbuchu, absolutně přetížené skladové prostory, a to z hlediska povoleného množství uložené munice. Navíc podle způsobu výbuchu tady bylo zřejmě uloženo několik typů muničních výrobků, což odporuje bezpečnostním předpisům,“ prozradil Právu zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
ČTĚTE TAKÉ: |
---|
Pyrotechnik: Ve Vrběticích vybuchly desítky tun munice, v areálu jsou i rakety středního doletu |
Neodborná manipulace
V jednom objektu měla soukromá společnost Imex Group pravděpodobně uloženu kromě leteckých pum, jejichž výbuchu odpovídal vzniklý pumový hřib nad celým areálem, například velkorážní dělostřeleckou munici. Není vyloučeno, že podle délky hoření a stálých výbuchů tady byly i zbraňové systémy s podílem fosforu.
„Složky, které tam jsou, mají při hoření teplotu i 1360 stupňů Celsia. Dokážou roztavit i beton,“ poznamenal zdroj.
V objektu byli v době výbuchu dva pracovníci společnosti obchodující s municí, kteří zde zřejmě převáželi další materiál.
„V objektu mohla být i nějaká výbušnina, například tritol nebo pentrit. Je možné, že i nějaké hliníkové sudy se střelným prachem. Ti dva muži (stále nezvěstní – pozn. red.), co je to rozmetalo, měli s obdobným materiálem mnohaleté zkušenosti. Zvědavost a profesionální deformace mohly udělat své. Došlo asi k neodborné manipulaci s některým druhem muniční techniky. Oba se třeba snažili odmontovat zápalkový šroub z nějaké těžší munice a při pohnutí válečku, kde je iniciační složka, došlo k odjištění a k výbuchu prvního kusu munice,“ naznačil jednu z možností zdroj.
Lidé musejí být trpěliví
Další výbuchy na sebe nenechaly dlouho čekat. „Žár z první vybuchlé munice se přenesl například na lehce hořlavý střelný prach nebo na tritol, který rychle vybuchuje a v horkém prostoru se roztéká,“ podotkl zdroj.
Podle něho jsou objekty muničního skladu jen povrchové, bez sklepení či podzemních chodeb. Vysvětluje rovněž výbuchy v několikadenním časovém sledu: „Munice rozesetá po hlavním výbuchu do velkého prostoru je porušená, odjištěná. Stačí její sebemenší pohyb a vybuchne. V areálu je množství zvěře, která se kolem těchto kusů může otřít.“
Vylučuje, že by kromě leteckých pum a další munice došlo k výbuchu raket či jejich částí. „Rakety by vyletěly do mnohem většího prostoru, než je nyní hlídaných 1200 metrů,“ sdělil zdroj.
Obavy obyvatel okolních obcí chápe a doufá, že dojde k postupnému odvezení munice z Vrbětic.
„Bude ale trvat velmi dlouho, než pyrotechnici prozkoumají celé okolí. Do té doby musejí být lidé trpěliví. Je třeba, aby od toho armáda nedávala ruce pryč. Jsou to její objekty, i když je pronajímá soukromým subjektům,“ sdělil.
Zároveň dodal, že odpovědnost podle něho nese nejen společnost, která měla v pronájmu objekt Vojenského technického ústavu, ale také samotný majitel objektu, tedy Vojenský technický ústav. „Minimálně co se týká nedostatečné ostrahy,“ doplnil zdroj.