Článek
Podle Fialy je dnes český export na Ukrajinu o čtvrtinu vyšší než v době před válkou, a to i když se ze statistiky vyjme obranný průmysl. Ministři obou vlád podepsali dohody nejen v oblasti obrany, ale například i průmyslu, zdravotnictví nebo kosmického výzkumu.
Středobodem však zůstává obranný průmysl. „Obranný průmysl a výroba zbraní je jedním z hlavních sektorů,“ zmínil Šmyhal a mluvil například o továrně na munici, která by měla na Ukrajině vzniknout ve spolupráci s firmou Sellier-Belot.
Fialu oslovoval jako „přítele“ a poděkoval mu za roli, jakou podle něj sehrává pro bezpečnost v Evropě, udělil mu také čestný diplom. Vyzdvihl muniční iniciativu, která sbírá finanční prostředky a organizuje výrobu munice pro Ukrajinu.
Slovenské fabriky zajistí část munice pro Ukrajinu
„Prvních 50 tisíc kusů munice je na Ukrajině. Část se využívá na bojišti a likviduje ruské okupanty,“ řekl Šmyhal.
„Dlouhodobý český výcvik ukrajinských vojáků, letos 1700 lidí, celkově šest tisíc, i to je jasná forma spolupráce,“ dodal premiér Fiala. Zmínil také, že ve čtvrtek podepíše v Londýně dohodu o bezpečnostní spolupráci s Ukrajinou. Dokument má podepsat spolu s prezidentem Zelenským, jak podle Fialy už v minulosti učinily i další spojenecké země.
Fiala zmínil, že české firmy mají zájem na obnově Ukrajiny také v oblastech, jako je železniční infrastruktura, energetika, těžební průmysl, stavebnictví či zdravotnictví.
Zmínil také budoucí členství Ukrajiny v NATO. „S ním vyplývá střednědobý úkol pomoci Ukrajině s přípravou na její budoucí členství,“ řekl Fiala. Česko podle něj může poskytnout pomoc i s procesem vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Šmyhal vyzdvihl, že Česko bylo první zemí, s níž Ukrajina po vypuknutí konfliktu zahájila přímé mezivládní jednání na úrovni ministrů u jednoho stolu. „Naše spolupráce učiní Evropu bezpečnější,“ vyslovil ukrajinský premiér. Po jednání podepsali ministři pět memorand o spolupráci v jednotlivých resortech.