Článek
Mše se zúčastnil prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou, váleční veteráni z východní i západní fronty, církevní hodnostáři, velení české armády a zástupci lékařů a záchranářů. Kvůli omezením v nynějším nouzovém stavu mohli přijít jen pozvaní hosté, ostatní ji mohli sledovat v přímém přenosu České televize.
První čtení pronesl kaplan Hradní stráže Jan Kupka. Poté Duka při vzpomínce na konec druhé světové války připomněl statečnost vojáků vítězných i poražených armád, miliony civilních obětí, oběti holokaustu a pronásledování Romů, vězně koncentračních táborů, zajateckých táborů i sovětských gulagů.
Modlitby za zdravotníky
Modlitby věnoval také zdravotníkům, kteří se v poslední době starají o nemocné s covidem-19, i všem, kteří v náročných podmínkách pomáhají ostatním. Ocenil solidaritu české společnosti při koronavirové krizi a varoval, aby v ní znovu nezvítězil "starý vir" závisti, nenávisti, netolerance a pýchy.
Na zákeřnou chorobu upozornily i symbolické obětní dary, které v podobě ochranného štítu, filtru FFP3 a ochranného obleku přinesli lékaři a záchranáři Nemocnice na Bulovce.
Výjimka z protikoronavirových opatření
Dnešní mše v chrámu svatého Víta se mohlo díky výjimce zúčastnit 60 pozvaných hostů a zástupců církve. Od pondělí budou bohoslužby otevřeny pro maximálně stovku věřících. "Sešli jsme se zde v podmínkách takřka bojových," poznamenal v úvodu kardinál Duka, který kázání a modlitby pronesl bez roušky.
Pražské arcibiskupství původně plánovalo velkolepou bohoslužbu za účasti velvyslanců z více než 40 zemí, veteránů druhé světové války či třeba vnuků legendárních generálů George Pattona a Charlese de Gaulla. Kvůli pandemii se ale mohla zúčastnit jen část z nich. Mezi šedesátkou hostů nechyběli přímí účastníci druhé světové války - pilot RAF Emil Boček či veterán pozemních sil na východě Miloslav Masopust. Mše se zúčastnil také náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata.
Jako poděkování a povzbuzení lékařům byla v presbytáři katedrály vystavena lebka svatého Lukáše, patrona lékařů.