Článek
„Testy jednoznačně potvrdily, že se jedná o samici vlka. Vědci se nyní pokoušejí zjistit, jaké jsou její příbuzenské vztahy ke smečce, která se v loňském roce v Máchově kraji objevila. Zkoumání není jednoduché, protože vzorky, například svalovina, byly již poškozené postupujícím rozkladem,“ vysvětlil ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPKČR) Ladislav Pořízek.
Výsledky genetické analýzy předali ochránci přírody policii, jelikož vlk patří mezi kriticky ohrožené živočichy a podle pracovníků AOPKČR zvíře nezahynulo přirozenou smrtí. Pokud by se zjistilo, že vlka někdo zastřelil, hrozí mu až tři roky vězení za porušení zákona o zvláště chráněných druzích živočichů.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Příčina smrti do listopadu
Přesná příčina smrti zvířete se stále zjišťuje, výsledky by měly být k dispozici do konce měsíce. Podle Pořízka bylo zvíře buď zastřeleno, nebo zahynulo po srážce s autem či po konfliktu s jiným zvířetem.
„Pokud se ukáže, že byl zastřelen, bude to každopádně hodně smutná zpráva. K zastřelení zřejmě nedošlo na místě nálezu, nechceme proto v žádném případě obviňovat místní myslivce. Věřili jsme, že vlci mohou v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj bez problémů žít. Je tu totiž dost místa pro tyto krásné šelmy i lidi,“ dodal Pořízek.
Vlky v národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala zachytily fotopasti poprvé loni. Páru šelem, které přišly z oblasti Lužice, se tam narodila mláďata. Je to první doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech, jelikož vlci byli v České republice vystříleni koncem 19. století.