Článek
Na druhém místě by se umístila koalice Spolu, tedy koalice ODS, TOP 09 a lidovců, s 18,3 procenta. Hnutí STAN by získalo 11,2 procenta, SPD 7,9 procenta, Piráti 5,9 a hnutí Stačilo!, kde hraje dominantní roli KSČM, by mělo 5,2 procenta.
Naopak mimo Sněmovnu by zůstala SOCDEM (dříve ČSSD) se 3,7 procenta a Přísaha s 2,3 procenta. Podpora SOCDEM se od září mírně zvyšuje, podpora Přísahy naopak klesá, i na úkor rostoucí podpory Motoristů sobě.
„Nejzajímavější je v tuto chvíli pozice Motoristů sobě, kteří mají ze všech stran asi největší potenciál růstu. Již nyní vidíme, že berou voliče Přísaze, ale řadu potenciálních voličů sdílejí také s ANO a SPD. Sami Motoristé říkají, že jejich cílem je porazit ve volbách ODS. Pokud chtějí usilovat o její voliče, měli by zapracovat na komunikační strategii, která tyto voliče osloví, protože z dat spojení ODS a Motoristů zatím nevidíme,“ říká politická analytička NMS Market Research Tereza Friedrichová.
Koalice Stačilo! uspěla u Ústavního soudu, budou se znovu řešit volby v Libereckém kraji
Hnutí ANO by sice volby vyhrálo, meziměsíčně však mírně poklesl nejen odhadovaný volební zisk, ale také takzvaný potenciál, tedy množství voličů, kteří uvažují o tom, že by dali svůj hlas právě jim. Poklesl o 1,1 procentního bodu na 39,1 procenta.
Pokud by všichni tito lidé, kteří o tom uvažují, dali hnutí ANO hlas, získalo by ve Sněmovně nadpoloviční počet mandátů a mohlo by tak vládnout samo, což opakovaně předseda Andrej Babiš i místopředseda Karel Havlíček označují za svůj cíl.
U hnutí ANO také zůstává stabilní volební jádro. Podíl osob, které jsou pevně přesvědčeny o volbě dané strany, činí 21,5 procenta. Druhé nejsilnější volební jádro má Spolu, činí 7,1 procenta, volební potenciál je 25,5 procenta. Spolu jako možné voliče oslovuje zejména ty, kteří nyní volí hnutí STAN. Právě STAN má totiž slabé volební jádro, činí jen 1,2 procenta.
Slevy na benzin jako sponzorský dar? Motoristé si musí čerpání svých členů evidovat
Poměrně slibný volební potenciál mají i Motoristé, o kterých uvažuje 11,2 procenta voličů, jejich volební jádro je však pouze 1,4 procenta.
V prosincovém měření se uvádělo, že se sněmovních voleb zúčastní 56 procent oprávněných voličů, což je podobné jako v předchozích měsících. Tato deklarovaná volební účast je nižší než skutečná účast ve volbách do Sněmovny v roce 2021, kdy činila 65,4 procenta.
„Z prosincového volebního modelu můžeme vyčíst, že situace na české politické scéně se na podzim do jisté míry stabilizovala. Hnutí ANO je jasným lídrem a nad pětiprocentní hranicí se nyní pravidelně pohybují jak Stačilo!, tak Motoristé sobě,“ řekla Friedrichová.
Situaci by mohl ovlivnit vznik nové strany, dlouhodobě se spekuluje například o možném projektu bývalého ministra financí a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, ten však zatím vznik nového subjektu neoznámil.
Sběr dat probíhal od 3. do 9. prosince 2024. Výzkumu se zúčastnilo 1001 respondentů.