Hlavní obsah

Moravský zemský archiv mimořádně vystavuje vzácný liturgický zpěvník královny Elišky Rejčky

Brno

Vzácný antifonář neboli liturgický zpěvník královny Elišky Rejčky (1288–1335) je od čtvrtka do konce tohoto týdne vystaven ve velkém sále brněnského Moravského zemského archivu. Jde o jednu z nejcennějších písemností, o které tato instituce pečuje, a současně o klenot mezi archivními kulturními památkami v Česku. Je v něm zobrazena i sama královna Eliška.

Foto: Moravský zemský archiv

Detail antifonáře královny Elišky Rejčky

Článek

„Na dlouhou dobu pak skončí v bezpečí depozitáře. Jen tak vystaven brzy nebude,“ řekl Novinkám a Právu Stanislav Bárta z brněnské Masarykovy univerzity.

Antifonář je pomyslnou třešničkou na dortu na výstavě Moc inkoustu: středověká knižní kultura na Moravě, kterou právě nyní archiv pořádá. Odborníkům se na ni podařilo formou zápůjček získat nejcennější historické spisy z archivů a muzeí. Jde převážně o duchovní literaturu.

Foto: Moravský zemský archiv

Antifonář je k vidění ve Velkém sále Moravského zemského archivu

Antifonář je unikátní hned z několika důvodů. Je bohatě iluminovaný a je v něm zobrazena i královna Eliška. Obsahuje nejen texty duchovních písní pro bohoslužby, ale i jejich notové záznamy. Patřil do souboru devíti svazků, které Eliška věnovala Starobrněnskému klášteru.

Pod dozorem ozbrojenců. Z Vídně do Brna dorazily rukopisy královny Elišky Rejčky

Kultura

Královský dar pro klášter

Klášter založila v roce 1323 pro řád cisterciaček. Po zrušení kláštera Josefem II. se šest rukopisů dostalo do Rakouské národní knihovny ve Vídni, dva do kláštera v Rajhradě na Brněnsku a jeden, a to antifonář, je v péči Moravského zemského archivu.

Foto: Moravský zemský archiv

Královna Eliška Rejčka zobrazená ve svém zpěvníku

Rukopis patří s Moravskými zemskými deskami, což je soupis šlechtického majetku na Moravě vytvořený z popudu krále Karla IV., k tomu nejcennějšímu v archivu. Pokud by se všechny písemnosti, které jsou v něm uloženy, seřadily za sebe, vznikla by řada dlouhá 60 kilometrů.

Foto: Moravský zemský archiv

Pracovnice archivu připravuje pro instalaci vzácný antifonář královny Elišky

Výstava o nejstarších moravských písemnostech se těší velkému zájmu veřejnosti. Právě proto se archiváři rozhodli veřejnosti poděkovat vystavením antifonáře královny Elišky. Podle odborníků patří mezi 185 nejcennějších písemností uložených v archivech v Česku.

Jedna z nejslavnějších osobností Brna

Rejčka je pro Brno podle Lukáše Führera, jednoho ze spoluautorů výstavy, klíčovou osobností.

„Byla manželkou dvou českých králů, jednoho z rodu Přemyslovců (Václav II.) a druhého z rodu Habsburků (Rudolf Habsburský). Jako vdova po smrti druhého z nich přesídlila do Brna. Pohřbena je v tamním kostele Panny Marie,“ doplnil Führer.

Foto: Moravský zemský archiv

Antifonář je bohatě iluminovaný

Archiv v Brně vystavuje nejstarší rukopisné knihy na Moravě, některé z unikátů jsou vystaveny poprvé

Knihy

Výběr článků

Načítám