Článek
Podle jeho mailu škola „inzeruje jen v nezávislých médiích, nikoli pobočkách volebních štábů“, a douškou „ktéé tomof muj, ktéé tomof muj“.
Narážel tak na pěvecký výkon Karla Schwarzenberga zachycený v přímém přenosu po sečtení výsledků prvního kola volby.
Proti Klausovu vyjádření se studenti i jejich rodiče podepisují pod protestní petici. Klaus se na svém blogu ohradil, až nakonec zabředl do kampaně. „Posmívat se kvůli zpěvu jsem neměl v úmyslu (sám nezpívám o moc líp), jen považuji za neuvěřitelné, když kandidát na prezidenta nezná slova české hymny,“ uvedl nejprve. Schwarzenberg totiž při volbě slov hymny zaváhal.
Klaus připustil i chybu, že své názory vyjevil v oficiálním mailu gymnázia, „protože do korespondence školy (zcela apolitické) nepatří“.
Pak ale na adresu Schwarzenberga přitvrdil: „Jeho otec patřil k předním podporovatelům a členům prvorepublikové Vlajky (extrémně protižidovská, protimasarykovská a xenofobní organizace).“
Historici dokládají opak
Poté s odkazem na literaturu uvedl, že s kolaborantem Krychtálkem a „Vlajkařem“ Teunerem cestoval Schwarzenbergův otec v lednu 1939 za Josephem Goebbelsem do Berlína, aby vyjednali likvidaci druhé republiky a vytvoření měnové unie s Německem.
Když pak moderátor Radiožurnálu odkázal na historiky, kteří doložili, že Schwarzenbergův otec byl český vlastenec, trval Klaus na svém. „Je spousta dalších historiků a lidí, kteří v té době žili a podobně, kteří vám zase řeknou něco jiného,“ dodal.