Článek
Data o počtu smeček vycházejí z období od května 2020 do konce loňského dubna, které odborníci nazývají tzv. vlčím rokem.
Ekologové zdůraznili, že se již potřetí rozmnožila vlčí smečka v Orlických horách, byť tam přítomnost predátorů byla potvrzena teprve v roce 2020.
„To, že vlci vyvedli mláďata již třetí rok po sobě, je důkazem, že se vlkům v Orlických horách daří. Nálezy kadáverů velkých kopytníků svědčí o tom, že vlci v oblasti plní svoji roli vrcholových predátorů a pomáhají snižovat jejich vysoké stavy,“ konstatoval koordinátor projektu Vlčích hlídek v Orlických horách Jan Drapák, podle něhož byly v oblasti za tuto dobu zaznamenány pouze tři případy škody na hospodářských zvířatech.
Poněkud jiná je situace v oblasti Slezských Beskyd, kde vlci letos usmrtili nebo zranili desítky ovcí. Podle odborníků se však dalo v řadě případů ztrátám zabránit. I tak se část farmářů a myslivců zasazuje za povolení odstřelu vlků.
Farmáři naložili na valník mrtvé ovce a prošli Náchodem
Hnutí Duha zároveň poukázalo na to, že letos stejně jako loni se nepodařilo zaznamenat narození vlčat na Kokořínsku a v Ralsku.
„Vlci se ale v oblasti nadále pohybují, výskyt 2–3 jedinců pravidelně zaznamenávají fotopasti a dokazují ho i nálezy pobytových znaků. Je možné, že do struktury smečky zasáhlo pytláctví,“ odhadli ekologové. Ti výskyt vlků i dalších predátorů dlouhodobě monitorují v rámci projektu Šelmy, který zastřešuje Hnutí Duha.