Článek
„Za posledních 24 hodin napršelo nejvíce na Šumpersku, v Zábřehu, v Jeseníkách a na Olomoucku. Ve stanici Oskava na Šumpersku spadlo za 24 hodin 85 mm srážek, ve stanici Štíty u Zábřehu 80 mm, Dlouhé Stráně hlásí 75 mm, ve stanicích Bělá pod Pradědem, Šerák, Jeseník, Velké Losiny, Hoštejn a Javorník napadalo 50 mm,“ uvedl Chmelař, podle nějž v důsledku prudkých srážek vzrostl průtok v některých tocích až stonásobně.
Z břehů se vylila třeba říčka Oskava, hladina má však již klesající tendenci.
V nejvíce postižených obcích v okolí Uničova a na Šumpersku zasahuje momentálně téměř 30 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.
Při povodních zemřela 48letá žena. Zmizelou seniorku hledá dron i vrtulník
„Vyprošťují automobily z koryt řek, čistí komunikace, propustky mostů a čerpají vodu ze stovek objektů. Zasahujeme hlavně v Šumvaldu. Na místě je těžká technika ze Záchranného útvaru Hlučín a ZÚ Jihlava s vyprošťovacím automobilem, hydraulickým nakládacím jeřábem, rypadlem i nakladačem,“ řekla Právu mluvčí hasičů Lucie Balážová.
„V postižené oblasti máme také naše speciální kontejnery, jejichž vybavení je určené pro čerpání vody a pro zajištění staticky narušených objektů. Práci nám komplikuje poškozená dopravní infrastruktura, utržené cesty i mosty. Na místo byl povolán také statik, který zhodnotí stav zatopených objektů. Začínáme také čerpat vodu ze sklepů,“ uvedla mluvčí.
Hasiči také ve spolupráci s olomouckým krajským úřadem a vodohospodářskou společností zabezpečují dodávku pitné vody do postižené oblasti. „Zajišťujeme také vysoušeče pro obyvatele, kteří mají zaplavené domy,“ doplnila Balážová.
Voda rychle přišla a rychle odešla. Zůstalo jen bláto, popisuje obyvatel Šumvaldu
„Během noci došlo také k zaplavení části Rapotína na Šumpersku, kde probíhá stavba protipovodňové ochrany. Na místě zasahovala těžká technika. V místě je řeka Desná již po kulminaci a voda opadává,“ konstatoval Chmelař.
I přes klesající hladiny má Povodí Moravy připravené technické pracovníky a těžkou techniku připravenou k zásahu.
„Vlivem dotoku lze během dne předpokládat dosažení I. či II. SPA i v oblastech ležících pod zasaženými místy,” uvedl Chmelař.
Pozitivní zprávou je, že deště přispějí k naplnění vodních nádrží. „Nádrže se v současnosti plní. Vodní nádrž Vranov transformuje přítok o síle 57 m³/s na odtok 4 m³/s, vodní nádrž Vír převádí přítok 16 m³/s na odtok 2 m³/s,“ poznamenal Chmelař.