Článek
Jde o pilotní projekt šetrné údržby půdy, v které žije řada ohrožených živočichů a vzácných rostlin. Postupy tu testuje firma 1. písecká lesní a dřevařská. Divoké plemeno ovcí pocházející z ostrova ve Skotsku spásá zeleň - včetně keřů, ostružin bodláků a trnek - na celkem čtyřech hektarech plochy.
„Zvířata jsou podobná spíše muflonům a jsou nenáročná, nemusejí se stříhat, jsou vysoce odolná vůči chorobám a parazitům a mohou být celoročně venku. Jsou tak vhodná pro pastvu v hůře přístupných a na živiny chudých lokalitách,“ prozradila Novinkám Eva Hadová z 1. písecké lesní a dřevařské.
Místa pod elektrovody jsou podle ochránců přírody často významná pro spoustu živočichů a rostlin. V případě, že je údržba prováděna správně, může tam příroda podle Davida Čípa z Mezinárodní ochranářské skupiny Jaro fungovat dlouhodobě. Lokálně může jít o poslední místa v krajině, která nejsou využívána k běžnému zemědělskému nebo lesnickému hospodaření.
Šéfa státní obory Březka kvůli brutálnímu týrání zvířat vyhodili
Podle odborníků jsou významným, často dokonce posledním domovem řady ohrožených rostlin, motýlů, samotářských včel a vos, brouků, ještěrek či ptáků.
„Lokality pod vodiči jsou takový přechodový biotop zahrnující travnatý porost s mozaikou zarůstajících křovin, mladých dřevin, ale i kvetoucích trávníků a obnažených ploch, s občasně se opakující údržbou. Tento biotop v naší krajině chybí, a potřebujeme ho tedy zachovat a využít pro přežití řady vzácných druhů rostlin a živočichů,“ řekl Martin Kysela z platformy Příroda pod dráty.
Frézování likviduje přírodu
Běžnou a nešetrnou metodou likvidace porostu pod dráty je ve většině případů frézování. To je podle Davida Čípa negativní z několika důvodů.
„Rozšmelcuje to všechny živočichy a rostliny, kteří v dané oblasti žijí, ale také to obohacuje půdu o živiny, takže dřeviny pod elektrovody rostou rychleji. Není to vhodné ani pro energetiky,“ řekl.
Moderní Přemysl Oráč? Inovativní zemědělec vůbec neoře
Živiny také způsobují, že v místech roste konkurenčně nejsilnější druh, jenž pak ostatní zahubí. „Pokud se to pase správným způsobem ve správných termínech a použije se technika třeba i pro obnovu mokřadů, tak to území může fungovat pro živočichy i rostliny,“ dodal Číp.
Kráčivý bagr
Teprve nedávno začali energetici používat také takzvaný kráčivý bagr. Ten má speciálně vyvinutý adaptér, který zvládne kopírovat terén a náletové dřeviny dokáže vyřezat tak, aby nízké bylinné patro zůstalo zachováno.
„Jedná se v podstatě o nejšetrnější technologii pro odstraňování nežádoucích dřevin. Dřeviny se pak odvezou, aby se to nerozkládalo, živiny by se pak dostaly zpět do půdy a zase by to rostlo,“ vysvětlil správce energetického majetku společnosti ČEPS Josef Hajný.
„Dřeviny se následně rozštěpí a distribuují do elektráren, které je následně zpracují,“ doplnil Jaroslav Hackerschmied z 1. písecké lesní a dřevařské.
Celý proces tedy způsobí, že v místě zásahu zůstane země s bylinami i živočichy, nikoliv holá půda, která podléhá erozi. Starost o půdu se dá též zkombinovat. Nejdříve ji částečně posekat kráčivým bagrem a následně na plochu poslat ovce.
Majitelé pozemků nápad kvitují
ČEPS řeší údržbu prostor pod elektrickými dráty skrz vybrané firmy, a to i přes to, že žádný z pozemků nevlastní. V bezprostřední blízkosti vedení s ohledem na bezpečnostní rizika nesmí výška porostu přesáhnout tři metry.
„Provozovatelé soustav elektrického vedení zajišťují jeho údržbu, pokud si vlastník pozemku neplní svou zákonnou povinnost, aby nedošlo k přeskoku elektrického výboje z vedení na dřeviny,“ vysvětlil Hajný.
„Pokud jde o to, že chceme pozemek oplotit za účelem chování ovcí, tak s tím vlastníci většinou nemají problém, protože pozemky pro ně nemají hodnotu. Na lesních pozemcích dochází k omezení funkce lesa, z toho důvodu oni vnímají ovce pozitivně, protože alespoň něco se tam dá dělat,“ dodal.
Anketa
Podnik spravuje více než tisíc kilometrů vedení. Ekonomický vliv projektu zatím nedokáže posoudit, i tak ale během podzimu chce stádo na Písecku rozšířit o dalších 40 kusů ovcí a plánuje rozšíření chovu.
„Chtěli bychom nyní rozjet projekt, kdy odborníci z řad ochrany životního prostředí vytipují místa, která jsou z hlediska ochrany významná, a my na základě toho navrhneme způsob údržby tak, aby byl šetrný k daným místům,“ nastínil správce energetického majetku společnosti ČEPS.
V budoucnu by se tak lidé měli s kráčivým bagrem i stádem ovcí soay setkat na více místech po celé zemi.