Článek
„Domnívám se ale, že jde o souběh okolností a výsledek zablokované Sněmovny. Ministrům tam uvízla celá řada zákonů. Pokud by jednání Sněmovny nebylo po čtyři roky obstruováno v dosud rekordní míře, byla by velká část legislativy dávno přijata,“ domnívá se politolog David Jágr.
„Končící funkční období Sněmovny je rekordní z hlediska počtu schůzí, obstrukcí při jednání o pořadu schůzí, počtu nočních jednání i v délce proslovů poslanců s přednostními právy. Víc jednání ale nemusí znamenat více přijaté legislativy a ani vyšší kvalitu vládnutí. V současnosti je proces přijímání zákonů ve Sněmovně extrémně pomalý,“ dodal.
Podle politologa Jana Kubáčka bude mít série nepopulárních zákonů a návrhů vlády dopad.
„Vliv na rozhodování voličů to mít určitě bude. I proto asi koalice Spolu vsadila v kampani na zahraniční a bezpečnostní politiku. Snaží se odvést pozornost od nesplněných slibů a zdražení života voličů,“ řekl Novinkám Kubáček.
Program pro bezpečnostní a zahraniční politiku ale podle něj žádné straně volby nevyhraje, byť v letošním roce svou roli vzhledem k napětí ve světě sehraje.
„Hádka mezi Trumpem a Zelenským v oválné pracovně znejistila všechny voličské skupiny. Pokud se něco takového odehraje v září před volbami, může to voliče otočit k lídrovi, který bude v jejich očích kompetentnější nebo představí nějaký jasný plán. Ale lidé se obvykle rozhodují podle peněženky a stavu lednice. To vědí všichni,“ poznamenal Kubáček.
„Na placení u lékaře jsou Češi citliví“
Nejnověji se na vládu snáší kritika za pozměňovací návrh ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který by zavedl placený „nadstandard“ ve zdravotnictví.
Na zavádění placené péče ve zdravotnictví jsou Češi přitom obzvlášť citliví. „V Češích je zakořeněný pocit, že by ve zdravotnictví měla platit solidarita. Nikdy to neplatí stoprocentně, stejně si bohatí lidé dokážou zaplatit lepší péči nebo zařídit něco speciálního. Ale velmi silná představa v Česku je, že lidé jsou různě bohatí a různě do systému přispívají, ale ve zdravotnictví by měli dostávat všichni stejnou službu,“ připomněl sociolog Tomáš Kostelecký.
„Zavedení nadstandardů ve zdravotnictví znamená otevření dveří ke změně tohoto principu,“ dodal.
Takže i tato debata může ve volbách sehrát významnou roli. „Může to znamenat opravdu zásadní změnu,“ varoval Kostelecký, který předpokládá, že vláda si myslí, že je tento návrh správný, a snaží se jím oslovit tradiční pravicové voliče. „Mám pocit, že pravicová vláda se teď snaží prosadit některé věci, dokud ještě může,“ uzavřel.
Přísnější podmínky u daní
Přímo pak lidé pocítí změny ve vratkách z daně z příjmu. Nelze už uplatnit školkovné a výrazně se zpřísnily podmínky pro uplatnění slevy na manželku či manžela. OSVČ pak musí počítat s vyššími platbami na pojistném.