Článek
"Je to jméno, které mám mezi kandidáty," řekl Čunek. Šéf lidovců hledá náhradu za Simeonu Zikmundovou, která se vzdala postu ministryně bez portfeje.
Pokud by se nakonec rozhodl a Třeštíkovou Topolánkovi navrhl, stal by se ministrem bez portfeje Cyril Svoboda, který je nyní navržen právě jako ministr kultury.
Čunek řekl, že Topolánkovi rozhodnutí sdělí prvního ledna večer nebo o den později, tedy v úterý 2. ledna. Ten den jde Topolánek za prezidentem Václavem Klausem.
Topolánek prezidentovi vládu představil už minulý týden, Klaus ho ale odmítl. Vadila mu nedojednaná podpora ve Sněmovně a také jméno ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. [celá zpráva] Toho do vlády nominovali zelení. Na jeho nominaci trvali a ani ostatní koaliční strany neměly potřebu Klausovi vyhovět.
Podle Ústavy musí Klaus vládu, kterou mu jím pověřený premiér navrhne, jmenovat.
Třeštíková vstoupila v poslední době do širšího povědomí dokumentem Manželské etudy po 20 letech. Dokument se vracel v serií natočené v 80. letech. Sledoval páry, které v té době uzavřely manželství a jejich život po 20 letech manželství.
Dosud natočila přes 40 dokumentárních filmů, mezi prvními například Živou vodu (1972), v níž zachycovala postupný zánik vesnice Dolní Kralovice během stavby přehrady. V Zázraku (1975) zaznamenala dobu těhotenství své přítelkyně. V tomto snímku poprvé použila časosběrnou metodu a na sledování lidských osudů v delším časovém úseku se postupně začala specializovat.
Helena Třeštíková
Narodila se 22. června 1949 v Praze a v roce 1975 vystudovala na FAMU Katedru dokumentární tvorby (KDT). Před tím byla asistentkou režie Československé televize. V letech 1974 až 1977 pracovala jako dramaturgyně a v letech 1977 až 1994 jako režisérka Krátkého filmu.
Podílela se na založení sdružení filmařů a sociologů FaS (Film a sociologie, 1990) a Nadace Člověk a čas (1994). Do povědomí veřejnosti vstoupila rozsáhlými cykly jako byly například Manželské etudy (l987).
Třeštíkovou vždy nejvíce zajímaly lidské osudy, mezilidské vztahy a sociální problémy.
V letech l994 až 1996 natočila také několik portrétů zajímavých osobností pro cyklus GEN, GENUS a V.I.P.
ČTK
Před letošním parlamentními volbami nastínila, co je u ní nedůležitější v politice: "Mám několik priorit a ty hledám v programech kandidujících demokratických stran. Zajímá mě jejich vztah ke kultuře, speciálně ke kinematografii a médiím. Sleduji zastoupení žen na jejich kandidátkách, nechci přebujelou byrokracii a doufám ve slušný vztah k lidem v nevýhodě. Zajímá mě vztah k životnímu prostředí a nesnáším aroganci."