Článek
"Za daného stavu věcí považuji za nemožné pokračovat ve své práci na Ministerstvu kultury ČR. Věřím, že má rezignace bude vnímána jako korektní vyjádření mého postoje, a to nejen jako ministryně kultury bez politické příslušnosti, ale - a to především - jako člověka, který jsi je vědom své odpovědnosti," uvedla Třeštíková v dopise.
Třeštíková ve čtvrtek vystoupila na mimořádné tiskové konferenci s tím, že je připravena rezignovat, pokud na ni bude i nadále premiér Mirek Topolánek (ODS) tlačit, aby jmenovala svým náměstkem Františka Formánka. [celá zpráva]
Topolánek: mrzí mě to
"Rezignace Heleny Třeštíkové na post ministryně kultury mě mrzí. Pokládal jsem ji a pokládám za člověka, jehož mravní integrita a autorita v odborných a uměleckých kruzích mohla tomuto komplikovanému resortu hodně pomoci," reagoval na odstoupení ministryně premiér Topolánek.
Řekl, že ho mrzí i důvody. To, že Třeštíková nabízené náměstky odmítla, prý respektoval, protože to bylo její právo, prý na ni žádný nátlak nevyvíjel.
Třeštíková Topolánkově kabinetu popřála hodně štěstí a řekla, že se k rezignaci už dál nechce vyjadřovat.
Za několik týdnů, které strávila Třeštíková ve funkci, stihla vybrat nového ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. [celá zpráva]
KDU-ČSL vybere nástupce co nejrychleji
Lidovci jednali o nástupci Třeštíkové už ve středu večer. Uvažuje se o Jaromíru Talířovi, který dělal Třeštíkové prvního náměstka nebo o Michaele Šojdrové. Předseda strany Jiří Čunek chce premiérovi předložit jméno nového ministra do pátku.
"Rozhodnutí paní Třeštíkové mě velmi mrzí, je to ztráta pro vládu, KDU-ČSL i pro českou kulturu. Myslím, že to byla charismatická a čestná dáma, ale je to její svobodné rozhodnutí," řekl ČTK první místopředseda strany Roman Línek.
Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek řekl, že krok Třeštíkové chápe a považuje ho za statečný.
PROHLÁŠENÍ HELENY TŘEŠTÍKOVÉ
K REZIGNACI NA FUNKCI MINISTRYNĚ KULTURY ČR (24. ledna 2007)
- Je tomu týden, kdy jsem Vás informovala o svém osobním postoji k situaci, které jsem jako ministryně kultury byla vystavena. Na mém postoji se nic nemění.
- Nechci nikoho poškodit, ale hodlám dostát svým slovům. Poté, co jsem pana premiéra ústně informovala o důvodech, které mne vedou k tomuto řešení, jsem mu dnes také odeslala svou rezignaci na funkci ministryně kultury.
- Za daného stavu věcí považuji za nemožné pokračovat ve své práci na Ministerstvu kultury ČR. Věřím, že má rezignace bude vnímána jako korektní vyjádření mého postoje, a to nejen jako ministryně kultury bez politické příslušnosti, ale - a to především - jako člověka, který si je vědom své odpovědnosti.
- Děkuji všem kdo mne v mé práci podporovali a pomáhali mi ji zvládnout. Děkuji jim také za víru nejen v upřímnost mých slov, ale i v mou opravdovou snahu dostát všem úkolům, s nimiž jsem se ve funkci ministryně setkala. Jsem ráda, že jsem tyto lidi měla možnost poznat a spolupracovat s nimi.
- Chci také poděkovat všem novinářům, za jejich aktivní zájem o dění v resortu kultury a věřím, že přetrvá i v budoucnu.
- Vládě pana premiéra Mirka Topolánka přeji ze srdce mnoho úspěchů a dobrých rozhodnutí. Jistě pochopíte, že toto, je vše co mohu nyní k celé věci sdělit a proto už nechci a nebudu svou rezignaci více mediálně komentovat.
- Děkuji a přeji všem dobré dny...
- Helena Třeštíková
Helena Třeštíková
Narodila se 22. června 1949 v Praze a v roce 1975 vystudovala na FAMU Katedru dokumentární tvorby (KDT). Před tím byla asistentkou režie Československé televize. V letech 1974 až 1977 pracovala jako dramaturgyně a v letech 1977 až 1994 jako režisérka Krátkého filmu.
Podílela se na založení sdružení filmařů a sociologů FaS (Film a sociologie, 1990) a Nadace Člověk a čas (1994). Do povědomí veřejnosti vstoupila rozsáhlými cykly jako byly například Manželské etudy (l987).
Třeštíkovou vždy nejvíce zajímaly lidské osudy, mezilidské vztahy a sociální problémy.
V letech l994 až 1996 natočila také několik portrétů zajímavých osobností pro cyklus GEN, GENUS a V.I.P.
ČTK