Článek
„Návrh novely zákona je nyní vládě předkládán ve verzi schválené Senátem, která ustanovení umožňující kontaktní norování neobsahuje,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Ten chce prosadit novelu ve Sněmovně již v prvním čtení v takzvaném zkráceném řízení.
Návrh nově za týrání označuje poškozování křídel ptáků při přepravě s cílem zabránit jim létat. Umožňuje také obcím označit čipem nebo tetováním toulavé a opuštěné psy.
Poslanci schválili novelu loni v prosinci, "obohatili" ji ale o ustanovení, které umožňovalo při výcviku loveckého psa cvičení na jiném živém zvířeti (tzv. kontaktní norování). Senát v lednu novelu vrátil poslancům, ti ale jeho námitky přehlasovali. Prezident ale v únoru zákon nepodepsal a vrátil jej Sněmovně, které se Klausovo veto nepodařilo přehlasovat.
foto: Profimedia
S výjimkou kontaktního norování novela zákona přináší v mnoha bodech zlepšení současné situace v oblasti ochrany zvířat. Nově stanovuje například v souladu s evropskou legislativou maximální délku cesty na jatka. Zavádí také ochranu zraněných volně žijících zvířat a úpravu činnosti záchranných stanic. Norma také zpřísňuje tresty za týrání.
Kabinet také rozhodl, že naváže diplomatické styky s Kosovem. Tím Česká republika rozhodla o uznání samostatného státu, který se v únoru odtrhl od Srbska. Kritici uznání Kosova ale tvrdí, že takový krok může vést k budoucí nestabilitě národnostně rozděleného regionu a povzbuzení separatistických hnutí jinde v Evropě.