Článek
Babiš pak ve vystoupení pozurážel některé další zástupce vládní koalice. Ministři v reakci na to opustili jednací sál, a schůze tak musela být na několik desítek minut přerušena.
„Naše země je ohrožena. Po každém vystoupení pana premiéra nám volají zděšení občané a mají strach, co se to s panem premiérem děje. Pan premiér vystupuje každý den a občané mají obavu o jeho duševní zdraví. Proto si myslím, že bychom měli mít jediný bod, a to je duševní zdraví premiéra Fialy, aby zkrátka neděsil naše občany. Pan premiér vystupuje každý den a my se nestačíme divit, co nám to vlastně vykládá,“ prohlásil na plénu v úvodu pátečního jednání šéf ANO Babiš. Odpovědí mu bylo nesouhlasné bušení do lavic a výkřiky „fuj“ od vládních poslanců.
„To, co tu zaznělo z ústa pana premiéra za poslední dny, je skutečně neuvěřitelné. Myslím, že by si měl odpočinout a přestat vykládat nesmysly,“ dodal Babiš, který avizoval, že bude mluvit velmi dlouho.
Babiš v projevu narážel na nedávné výroky ministerského předsedy Petra Fialy (ODS) o tom, že když dostane od voličů mandát řídit zemi další čtyři roky, tak budeme mít platy jako v sousedním Německu. Za tato slova Fiala opakovaně sklidil kritiku, že je takový nárůst nereálný. „Kdo těmto lžím ještě věří? Nerozumím tomu, co nám pan premiér tady vykládá, a proto máme všichni strach o něj,“ přisadil si Babiš.
KOMENTÁŘ: Premiér Fiala k německým platům
Ačkoliv během prvních Babišových slov v jednacím sále byli přítomni členové vlády, postupně jej na protest opustili a místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka (ANO), který zrovna řídil schůzi, ji musel přerušit. To se ale nelíbilo Babišovi s tím, že on ministry v sále nepotřebuje, protože mluví k občanům. Současně urazil například předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba, který v sále byl. Podle Babiše se mohlo pokračovat, protože Jakob vykládá stejné nesmysly jako vláda, a když ho slyší v televizi, tak má „chuť skočit z balkonu“.
Juchelka ale schůzi musel s ohledem na jednací řád, který ukládá, aby v sále během jednání byl přítomnem alespoň jeden člen vlády, přerušit. Babiše také posléze napomenul, aby se vyvaroval „různých explicitních diagnóz“.
Ministři práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a dopravy Martin Kupka (ODS) následně novinářům řekli, že nelze akceptovat proud urážek z úst předsedy ANO Andreje Babiše.
„Nebývale urážel premiéra způsobem, kdy útočil na jeho duševní zdraví,“ vysvětlil odchod ze sálu Jurečka. „Nemůžeme sedět v sálu v okamžiku, kdy místo politické diskuse zaznívá jen proud urážek,“ dodal Kupka.
Vedení Sněmovny pak zhruba dvacet minut jednalo o dalším postupu. Babiš následně u pultíku vydržel řečnit do půl dvanácté. Poslance se mu nicméně přesvědčit nepodařilo a návrh na zařazení nového bodu byl nadvakrát zamítnut.
„Možná si někteří mysleli, že to bylo o expremiérovi,“ glosovala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) žádost jednoho z koaličních poslanců o zpochybnění hlasování. Tomu se v systému ukázalo, že hlasoval pro Babišův návrh, a nechal proto hlasování opakovat. Ani napodruhé návrh podporu nezískal. Pro návrh byli poslanci ANO a SPD, kteří mají ve Sněmovně menšinu.