Článek
Třinácti členům vlády Petra Fialy (ODS) vyplatila loni Sněmovna a Senát za „administrativní a odbornou práci“ zhruba 3,3 milionu korun. Ukázaly to přehledy čerpání náhrad, které Právu a Novinkám poskytly obě komory Parlamentu.
„Odpovědnost za výdaje je na konkrétním poslanci. Proplácejí se skutečné náklady. Náhrady se vztahují k výkonu funkce poslance, a nemusejí tedy souviset s jeho ministerským resortem, který má přesně vymezenou působnost,“ uvedla vedoucí mediálního oddělení Poslanecké sněmovny Martina Lustigová.
Nejvíc loni šetřil premiér Fiala, který si u Sněmovny za administrativu a odborníky vyúčtoval 84 tisíc korun.
Schodek rozpočtu v únoru vzrostl na 102,5 miliardy
Naopak téměř beze zbytku celou částku vyčerpali ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr dopravy Martin Kupka nebo ministryně obrany Jana Černochová (oba ODS).
Mnoho nezbylo ani ministrovi pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi (Piráti), ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) nebo ministryni pro vědu Heleně Langšádlové (TOP 09).
„Jako poslanci mi tyto náhrady slouží zejména na právní konzultace a odborné analýzy pro potřeby klubu v oblastech, k nimž – na rozdíl od tisků ministerstva vnitra – samozřejmě nevyužívám aparát úřadu. Část prostředků šla i na provoz a správu mého osobního webu,“ uvedl k tomu pro Právo ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Poslanečtí asistenti ministrů stáli osm milionů
Na administrativní práce loni vynaložil Rakušan ze sněmovního rozpočtu přes 267 tisíc korun.
Stejně tak ministři, kteří mají ve svých úřadech celý aparát, poradce, asistenty, sekretáře, analytiky, právníky i tiskové mluvčí, čerpají skoro beze zbytku – až do limitu 666 tisíc korun – i náhrady na poslanecké asistenty. Celkem parlament za poslanecké asistenty ministrů loni dal necelých osm milionů korun.
Šetřil na nich opět pouze premiér, který z této částky spotřeboval jen 360 tisíc korun.
„Nic divného“
Mluvčí ODS Jakub Skyva ve výdajích členů vlády nespatřuje nic divného. „Ministři vedle své vládní funkce jsou i demokraticky zvolenými poslanci. Úřednický aparát ministra zajišťuje primárně agendu jednotlivých resortů, sněmovní asistent poslance zajišťuje standardní agendy v souladu s platnými pravidly parlamentu,“ uvedl.
„Práce sněmovního asistenta může být například příprava nejrůznější legislativy nebo odborných analýz, zajištění poslaneckého sekretariátu nebo styk s veřejností v regionech. To jsou agendy neslučitelné se sekretariátem úřednického aparátu,“ dodal Skyva.
Sněmovna se přitom v tomto roce zavázala k úsporám. Její rozpočet meziročně klesl o padesát milionů korun. Šetří proto i na zahraničních cestách, výdaje na ně snížila o osm milionů korun. Celkem hospodaří s půl druhou miliardou korun.