Článek
„Je to pro mě velký problém. Kůň jako lichopytník není ohrožený slintavkou a kulhavkou, ale i on může být pasivním přenašečem viru,“ řekl Novinkám a Právu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Dostihová sezona zatím ohrožena není, zároveň ale není jisté, zda při pořádání dostihů nepřijdou striktnější opatření. Do Česka míří pravidelně slovenské ekipy, na bratislavské závodiště se se svými svěřenci chystá vyrazit velká část českých trenérů.
„Ať se koně nedostávají do blízkosti potenciálních rizikových skupin, jako je skot. Pokud někdo chová s hovězím dobytkem v jedné stájí koně, je tu velké nebezpečí. Je třeba minimalizovat kontakt koní s rizikovými skupinami zvířat,“ řekl Výborný.

Mladé starokladrubské vraníky si lidé ve stájích v Heřmanově Městci mohou prohlédnout kdykoli o víkendu.
Pro zástupce slovenských stájí, kteří do Prahy na dostihy pojedou, platí, že musí zvolit jeden ze čtyř hraničních přechodů a tam projít dekontaminací. Jejich auto bude osprchováno.
„Pokud někdo na Slovensku chová koně společně se skotem, tak ať si, prosím, cestu ze Slovenska rozmyslí,“ dodal Výborný.
Žádná opatření nejsou zatím nutná ani při návštěvě kladrubského hřebčína. Tam je jedním z prohlídkových okruhů prohlídka stájí a těší se velké oblibě.
„Opatření nepřipravujeme,“ řekl ředitel Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Jiří Machek.
Na koně se slintavka a kulhavka nepřenáší. „Onemocnění slintavkou a kulhavkou koním nehrozí, přináší to spíš sekundární problém, aby se sem onemocnění třeba na koních mechanicky nedostalo,“ řekl veterinář Ivan Jeník.