Článek
Již loni byli na pokyn hygieniků očkováni zaměstnanci centrálních příjmů a příjmových ambulancí pražských nemocnic. V Praze byl výskyt spalniček nejvyšší z celé republiky a kvůli nakažení jednoho zaměstnance byl omezen provoz urgentního příjmu ve Fakultní nemocnici v Motole. Očkování se ale týkalo jen těch, kteří podle testů neměli dostatečnou hladinu protilátek v těle.
Nyní by se podle Českého rozhlasu vakcinace týkala všech vybraných zdravotníků, aniž by se zjišťovala hladina protilátek.
„Až pak tady bude čelit tomu, že vypadne urgentní péče v Praze nebo někde jinde, tak nevím, co budeme dělat,” řekl rozhlasu ministr. Poukázal právě na loňské uzavření urgentního příjmu motolské nemocnice.
Nemocných spalničkami bylo v Česku loni 207, což je druhý nejvyšší počet od roku 2008 a o 60 více než v předchozím roce. Nejvíc případů bylo podle hygieniků v Praze, přes 100 nemocných. Letos roste počet případů spalniček ještě rychleji než loni. Jen v Praze už bylo podle údajů ze začátku týdne letos zaznamenáno 65 nemocných. [celá zpráva]
Spalničky se projevují horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. Uvnitř úst se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Účinnou prevencí před nakažením je jen očkování. Proti nemoci není léčba, mírní se pouze příznaky.