Hlavní obsah

Ministr Lipavský: K Pirátům se nevrátím, ani když je vede Hřib

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) návrat k Pirátům, jejichž členem byl devět let, po zvolení nového předsedy strany nechystá. A to ani přesto, že „komouši“, před kterými varoval, Piráty opouští a stranu povede Zdeněk Hřib, k němuž měl v minulosti blízko. V rozhovoru pro Novinky ministr popisuje, jak vypadá jeho pozice ve vládě a nakolik pokročilé jsou námluvy s TOP 09.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.)

Článek

Sledoval jste o víkendu pirátské fórum?

Po očku.

Jak podle vás dopadlo?

Pogratuloval jsem Zdeňku Hřibovi k jeho nové pozici a dál už vnitrostranické dění nekomentuji. Stranu jsem opustil.

Volil byste ho?

Nechci spekulovat. Byl jsem ve straně devět let a myslím si, že jsem do toho vložil svůj díl práce. K vnitrostranickým věcem jsem se vyjadřoval v době, kdy jsem byl straníkem. A teď už mi to nepřísluší a ani nechci.

Vrátit se při změně poměrů nechcete?

Ne, určitě ne.

Splnili většinu vašich podmínek.

Asi narážíte na výrok zavřít fórum a zbavit se komoušů. To bylo v době, kdy jsem byl členem strany, ještě jsem měl ambici do diskuze nějak vstupovat a výjimečně jsem to udělal i veřejně.

Lipavský zůstává ministrem zahraničí. Fiala jeho demisi nepřijal

Domácí

A oni to teď splnili. „Komouši“ opustili stranu, fórum je skoro zavřené. Chystáte návrat?

Na to jsem odpověděl.

Vystoupil jste z nějakého důvodu, tak se ptám, co brání vašemu případnému návratu.

Odešel jsem proto, že jsem se neztotožnil s kroky Pirátské strany v době, kdy byl z vlády odejit Ivan Bartoš. Myslím si, že Piráti tehdy mohli a měli ve vládě pokračovat. A proto jsem odešel ze strany.

Nabídl jsem i svoji funkci k dispozici. Podpořili mě čtyři předsedové stávajících vládních stran jako nestraníka a já si toho nesmírně vážím a dál pracuji na naplňování programového prohlášení vlády. V tuto chvíli je to pro mě uzavřená kapitola.

To, že Piráti odešli z vlády, je jediná věc, na které se nimi momentálně neshodnete?

Takto o tom nepřemýšlím, proto na to neumím odpovědět.

Koho teď ve vládě zastupujete?

Jsem tam na základě dohody čtyř předsedů vládních stran.

Hlasujete tedy za čtyři předsedy vládních stran?

Hlasování, u kterých jde o každý hlas, je minimum. Pokud na ně přijde, tak se snažíme najít odpovídající řešení. Z logiky věci nevstupuji do nejkontroverznějších hlasování. V tuto chvíli nemám mandát, abych dělal stranickou politiku.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.)

Vyčetl vám někdo s odstupem času osobně vaše rozhodnutí zůstat ve vládě a odejít od Pirátů?

Dostal jsem neuvěřitelné množství reakcí a opravdu není klišé, že naprostá většina z nich byla pozitivní. Nevybavuji si, že by byl někdo vůči mně negativní. Asi si to ti lidé nechávají spíš pro sebe.

Potkali jste se od té doby s Ivanem Bartošem nebo Mikulášem Ferjenčíkem?

S Ivanem jsme si o tom krátce věcně popovídali jako dospělí lidé.

Vaše politická mise skončí s touto vládou?

Co bude dál, nechávám otevřené.

Nad jakými možnostmi přemýšlíte?

Nad tím, jak hájit zájmy Česka ve světě. Teď se soustředím na svoji práci. To je pro mě to nejdůležitější.

Chcete hájit zájmy Česka i v následujícím volebním období?

K nějakému pevnému rozhodnutí jsem se neposunul. Věci jsou otevřené a uvidíme, jaké budou možnosti.

Přemýšlíte spíš nad oblastí politiky nebo diplomacie?

Rád bych vyvrátil fámu, že se mám stát velvyslancem. O tom neuvažuji. Té práce si neskutečně vážím, ale nechávám ji na profesionálech.

Zamíříte k TOP 09?

Jak jsem říkal, ty možnosti jsou otevřené. Bavím se s předsedkyní Markétou Pekarovou Adamovou a politicky mi je ta strana blízká, ale to byla vždy z hlediska zahraniční politiky. To není žádný velký objev. Nepředbíhejme událostem.

Oslovila vás i jiná politická strana?

V politice nedostanete na hlavičkovém dopise napsáno „Dobrý den, pane Lipavský, máme o Vás zájem“. Samozřejmě se člověk baví napříč politickým spektrem, ale já v tuto chvíli opravdu nikam nespěchám.

Můžete více rozvést, co vás spojuje s TOP 09?

Politický pohled na bezpečnost, na zahraniční vztahy.

Co třeba sociální politika?

Nezkoušejte mě, prosím, ze stranických programů, a to ani z pirátského, ani z „topkového“. Jsem nestraník ve vládě.

Ve Sněmovně ale v posledních dnech došlo ke konfliktu i mezi vládními stranami a byla to právě TOP 09, která s ODS osekala šance mnoha lidí jít do předčasného důchodu. Piráti byli proti. Odpovídá to vašemu přesvědčení?

To jsme zpět u zkoušení ze stranického programu. V tuto chvíli takto nepřemýšlím. Samozřejmě, dlouhodobě se ztotožňuji s politikou vlády Petra Fialy.

Minulý týden jste na sociálních sítích s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou vytvořili veliké očekávání, že už je rozhodnuto, a nakonec z toho bylo slavnostní otevření Diplomatické akademie.

To říkáte, jako by bylo nějaké zklamání, že jsem udělal významný posun ve vzdělávání a přípravě státních úředníků pro výkon práce v zahraničí. Já si myslím, že to je jeden z docela zajímavých výsledků mé práce tady na ministerstvu.

Nepohráváte si ale zbytečně s důvěrou veřejnosti?

Občané České republiky mají velkou důvěru v českou diplomacii a založením Diplomatické akademie snad posílíme důvěru v to, že budou naši státní úředníci ještě lépe připraveni pro výkon své práce v zahraničí.

Proč jste přizval Markétu Pekarovou Adamovou?

Paní předsedkyně je jedním z nejvyšších ústavních činitelů, a když se otevírá nová vzdělávací instituce v takové podobě, tak si to zasloužilo pozvat hosty, kteří slavnostní akt povýší. Byl tam i Martin Dvořák, ministr pro evropské záležitosti.

S ministrem Martinem Dvořákem (STAN) jsem žádnou pozvánku dopředu neviděla.

S Markétou Pekarovou Adamovou jsme byli na obědě, tak avízo vzniklo.

Není to tedy součást oťukávání nebo postupného připravování veřejnosti na vaši těsnější spolupráci?

Je zajímavé a zábavné sledovat všechny spekulace, které se rojí okolo toho, že dva lidé se sejdou na obědě.

Do voleb zbývá méně než rok. Co ještě chcete v roli ministra dotáhnout do konce?

V tuhle chvíli nás nejvíce zaměstnává změna americké administrativy. Donald Trump, ale i jasná republikánská většina budou představovat velkou výzvu pro evropskou bezpečnost, pro globální bezpečnost.

Také chci dotáhnout věci z programového prohlášení vlády, což jsou ve skutečnosti drobnosti. K ratifikaci je předložena smlouva mezi Českem a Vatikánem a věřím, že se nám podaří získat souhlas parlamentu a prezidenta. Dále revize vztahů s Čínou, což je proces interní, vládní, nicméně má dopady na diskuzi v politické a veřejné sféře.

Jak se navazování kontaktů s novou americkou administrativou daří?

Konkrétní krok, za který si všichni můžeme jenom tleskat, byl telefonát pana premiéra Fialy s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. To je výborné a opravdu to je velký milník. A pak je tu mravenčí práce, až budeme vědět, kdo obsadí klíčové posty a jejich kabinety se naplní konkrétními osobami.

Nejstarší syn Donalda Trumpa umí česky, má hezké vzpomínky na Česko. Pojďme s tím pracovat. Třeba z toho pro nás může vyplynout nějaká výhoda.

Promiňte, ale vždy, když se stane prezidentem Donald Trump, tak česká diplomacie hraje na nostalgickou notu, že jeho nejstarší děti jezdily do Česka na prázdniny.

To není nostalgie. My hrajeme linku, že jsme strategický spojenec Izraele, my hrajeme linku, že máme tvrdý, jasný a nekompromisní postoj vůči ruskému rozpínání. Máme velkou míru obezřetnosti vůči Číně a máme strategicky velmi silné vztahy se Spojenými státy, které jsou naplněny i konkrétním obsahem. A nejen o tom, že pořizujeme například významné zbrojní systémy F-35 ze Spojených států, ale také máme významné české investice ve Spojených státech.

Mluvil jsme o určité výhodě, kterou můžete využít v konkrétním personálním vztahu vůči nové administrativě. Nicméně česko-americké vztahy a jejich strategická povaha jsou odvislé od toho, kdo je zrovna u moci v jedné nebo druhé zemi.

Jak se vám zahlazuje výrok z prezidentské kampaně, že Donald Trump je odpudivá lidská bytost?

Je úplně zbytečné tento výrok vytahovat na veřejnost. Podívejte se, co řekl o Donaldu Trumpovi jeho současný viceprezident. Označil ho za amerického Hitlera. Donald Trump jednoduše neřeší každý výrok. To jen my tady v Česku.

Chystáte ještě vy osobně návštěvu Trumpovy administrativy?

Poslední tři roky bylo velmi milou tradicí, že jsem měl každý rok možnost potkat se s americkým ministrem zahraničních věcí. Je to přirozenou ambicí a budeme usilovat o to, abychom měli setkání i s novým ministrem zahraničí Spojených států amerických. Nicméně je to věc, kde nemá smysl předbíhat.

Jan Lipavský

  • Narodil se 2. července 1985 v Praze.
  • Vystudoval bakalářský obor teritoriální studia na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK.
  • Členem České pirátské strany byl od roku 2015 do roku 2024.
  • Ministrem zahraničí Fialovy vlády se stal v roce 2021. Ve funkci zůstal jako nestraník i poté, co Piráti, za které byl do funkce nominován, vládu opustili.
  • V letech 2017 až 2021 byl poslancem, působil i jako místopředseda Zahraničního výboru a Výboru pro obranu.
  • Před vstupem do politiky působil v soukromém sektoru zaměřeném na IT v bankovnictví

Fiala telefonoval s Trumpem. Výborný hovor, napsal

Domácí

Související články

Výběr článků

Načítám