Hlavní obsah

Ministr Kulhánek vybírá od kolegů pokuty za pozdní příchody. Padesát korun za minutu

4:52
4:52

Poslechněte si tento článek

Kdo přijde na schůzku s ministrem pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem (za STAN) pozdě, platí pokutu do pokladničky. Taxa je stanovena na padesát korun za minutu zdržení. Pokuty jsou dobrovolné, ale když opozdilec vidí pohledy ostatních, kteří čekali několik minut na jeho příchod, nakonec zaplatí.

Foto: Facebook

Za zpoždění musel platit i ministr vnitra Vít Rakušan.

Článek

Systém se Kulhánkovi osvědčil, už když byl karlovarským primátorem a později hejtmanem. Na ministerstvu systém zavedl asi po měsíci od svého jmenování do funkce, když viděl, že se začátky jednání zbytečně odkládají o několik minut, protože ne všichni jsou dochvilní. Na schůzky se od té doby chodí až na výjimky včas. Vybrané peníze mají nakonec směřovat na dobročinné účely nebo na charitu.

„Vycházím z toho, že ten, kdo chodí pozdě, plýtvá časem těch, kteří přišli včas,“ uvedl pro Novinky Kulhánek. „Tedy jde o preventivně výchovné a motivační opatření proti pozdním příchodům,“ pokračoval ministr. „Historicky se mi osvědčilo už na karlovarském magistrátu i kraji,“ potvrdil Kulhánek.

Foto: Facebook

Chodosáček postavený na stole před Petrem Kulhánkem a jeho náměstkem Radimem Sršněm

Pokuty jsou vkládány do pokladničky, která nese název Chodosák. „Chodosáček přijel do Prahy zhruba měsíc po nástupu na ministerstvo, kdy jsem registroval, že mnohdy cenné minuty z vyčleněných slotů na schůzky ztratíme, protože nejsme kompletní,“ popisoval ministr.

Pokladnička nechybí prakticky na žádném jednání. „Nejen na mých interních jednáních, ale také na poradách vedení ministerstva, poradách ministrů nebo schůzkách v hlavní kanceláři STAN,“ prozradil Kulhánek, který má Chodosáčka permanentně připraveného na svém stole na ministerstvu. „Tedy i pro jednání s externími partnery. Případně si ho odvážím i na schůzky do Sněmovny,“ upozornil ministr. Naposledy platil například ministr vnitra Vít Rakušan.

Lidé, jejichž domy zničily povodně, budou moci žádat o dotaci až tři miliony

Domácí

Sazba pokut je jednotná. „Padesát korun za minutu zpoždění,“ hlásil Kulhánek. „Předem doručená omluva za pozdní příchod znamená padesátiprocentní slevu,“ doplnil s úsměvem ministr, který netuší, kolik se může do Chodosáku nakonec vejít peněz. „Do kasičky není vidět. Jsou to ale vyšší, spíše velmi vysoké stovky korun. Už jsou tam i první eura,“ konstatoval Kulhánek s tím, že má doma spoustu dalších, dosud prázdných Chodosáků, takže systém dochvilnosti je v tomto ohledu materiálně zajištěn.

Foto: Facebook

Do Chodosáku platí pokuty i ministr Kulhánek, když přijde na schůzku pozdě.

Výnosnost systému s časem podle něj ale klesá. „Povědomí o sankcích se rychle rozšířilo a kolegové začali chodit až na výjimky včas,“ podotkl ministr. „Finance, ať už pro státní rozpočet nebo jinam, nejsou v tomto případě důležité. Edukační funkce se však naplňuje výborně,“ pochvaloval si.

Kulhánek nechtěl prozradit, kdo je rekordmanem v počtu placení pokut. „Zůstane v anonymitě,“ řekl s tím, že tatáž osoba drží i rekord v objemu jednorázové pokuty. „Nepřehoupli jsme se zatím a doufám, že už nepřehoupneme, přes zdržení deseti minut,“ poznamenal k možné pokutě ve výši pěti set korun.

Nový ministr Kulhánek: S Bartošem máme přátelský vztah, varoval mě ohledně digitalizace

Domácí

Do pokladničky platil i sám Kulhánek. „Ano platil jsem hned zpočátku, když jsem mířil na Úřad vlády na schůzku ministrů STAN a zdržela mě Česká televize u vchodu. Měl jsem to za sto korun,“ vzpomínal ministr s tím, že peníze vybrané za pozdní příchody mohou najít spousty využití. „Jak jsem uvedl, mohou jít na snížení deficitu státního rozpočtu nebo na jiný bohulibý, případně charitativní účel,“ uvedl.

Systém si ti dochvilní oblíbili. „Lidé, kteří chodí včas, si to nemohou vynachválit, protože se zdržení razantně snížila,“ podotkl. „Lidé, kteří nechodí včas, si to nemohou vynachválit také, protože se třeba cestou na jednání i proběhnou. Na druhou stranu si ale stěžují, že je to drahé,“ dodal Kulhánek.

Foto: Facebook

Chodosáček má na stole ministra své stálé místo.

Nikdo nikoho platit pokuty za pozdní příchody nikterak nenabádá. „Nikoho nenutím a nechávám to na dobrovolném uvážení opozdilce,“ tvrdí ministr. „Pod pohledy ostatních sám ale rychle uzná, že zaplatit chce,“ dodal s úsměvem Kulhánek.

Chodosák je umělohmotnou kasičkou v podobě lidské postavy sestavené mimo jiné ze sudu, pneumatiky nebo kanystrů. Vyrábí je už desítky let jako reklamní předmět strojírenský podnik Chodos Chodov na Sokolovsku, který se zaměřuje na výrobu vlastních strojů pro gumárenský a plastikářský průmysl. Kulhánek pochází z Karlových Varů, které jsou od Chodosu vzdálené jen asi osm kilometrů. Chodosáka má doma takřka každá rodina z regionu.

Ministerstvo pro místní rozvoj prošlo „odpirátěním“. Kulhánek shání nové lidi

Domácí

Výběr článků

Načítám