Článek
„Nechci, aby se písemné interpelace změnily v komunistickou propagandu,” osvětlil své vystoupení Herman.
„Komunisté měli 40 let na to, aby tuto zemi zdevastovali morálně a hospodářsky takovým způsobem, že se z toho hrabeme dodnes,” dodal s tím, že je nepřijatelné, aby „na půdě českého parlamentu v roce 2017 zaznívala komunistická propaganda”.
„Je to hanba české politiky, že komunisté stále v parlamentu sedí,” uzavřel své vystoupení, které komunističtí poslanci ocenili nesouhlasným bušením do lavic.
Není to nic, co by občané ČR potřebovali slyšet
„Kdo se přihlásí, dostane slovo, není potřeba bušit do nábytku,” mírnil reakce šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).
Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik označil ministrovo vystoupení za urážku voličů KSČM a vyzval ministra, aby se jim omluvil. NATO označil za „agresivní pakt”, který svými zásahy zapříčinil nárůst terorismu. „Žádám pana ministra Hermana, aby se voličům KSČM okamžitě omluvil,” odtušil Kováčik.
Komunistický poslanec Stanislav Mackovík se vrátil ke vzniku německého Bundeswehru, potažmo NATO s tím, že v jeho řadách působilo mnoho vysokých důstojníků nacistického Wehrmachtu. „Pouze tím dáváte najevo svůj blízký vztah k sudetoněmeckému Landsmaschaftu, není to nic, co by občané ČR potřebovali slyšet,” vmetl ministrovi hájícímu úlohu NATO.
Ještě ostřeji zaútočil na Hermana další z komunistů Zdeněk Ondráček. Vystoupení „neváženého ministra” označil za „pindy”, které si má nechat „na srazy sudeťáků”.
Pravidelný dopolední sněmovní program se přitom málem neuskutečnil, neboť s dvojicí ministrů a pěti desítek poslanců, kteří byli v době jejich zahájení přítomni, nebyla komora usnášeníschopná. Později cestu do sálu našlo necelých devět desítek zákonodárců a jednání mohlo pokračovat.