Článek
Blažkovo vyjádření se týkalo údajného podvodu s nebytovými prostory na lukrativní brněnské ulici Hlinky, kterého se měly dopustit dvě ženy. Případ je součástí rozsáhlejšího vyšetřování pod taktovkou Národní centrály proti organizovanému zločinu a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které se týká čachrů s městskými majetkem v Brně.
Po několika raziích zde už skončil ve vazbě mimo jiné vlivný místní politik Otakar Bradáč (ODS) nebo podnikatel Michal Horký. Vyšetřování přitom zřejmě vychází z výpovědi Pavla Hubálka, který se sám měl dopouštět nekalostí s brněnskými obecními byty, po svém zadržení však začal mluvit o tom, že v Brně řádí zločinecké skupina napojená na špičky ODS.
Blažek v polovině týdne naťukal na Twitter zprávu, že obvinění dvou žen bylo nezákonné, postup médií v případu označil za veřejný lynč a opřel se i do žalobců a policie. „Systémové selhání represivních orgánů státu je a bude řešeno orgány veřejné moci,“ napsal o stále živém případu. Mluvčí NSZ Petr Malý pak informoval, že obvinění bylo zrušeno kvůli nedostatečné důkazní situaci.
Veřejný lynč. Ministr spravedlnosti komentoval živé vyšetřování jedné z brněnských kauz
Ministerský výpad si nechtěla líbit Unie státních zástupců a o víkendu se proti Blažkovým slovům vymezila. „Výroky ministra spravedlnosti považujeme za nevhodné. Pokud označil zrušení usnesení o zahájení trestního stíhání na základě stížnosti obviněných za „systémové selhání represivních orgánů státu“, jde navíc o odborně nesprávný závěr. Stížnost je standardním prostředkem, kterým se může každý obviněný domáhat „svého“ trestního stíhání z důvodu nezákonnosti nebo neodůvodněnosti,“ uvedla Unie.
„Pokud v konkrétním případě nadřízené státní zastupitelství stížnostem vyhovělo a toto usnesení zrušilo, jedná se o ukázku řádného fungování, nikoli o selhání trestní justice. V takovém případě pokračuje trestní řízení a policie případ buď odloží, nebo znovu zahájí trestní stíhání, například pokud obstará nové důkazy nebo odstraní vady, kvůli kterým bylo původní usnesení zrušeno,“ dodala Unie.
Snad každý, kromě @UnieSZ, pochopil, že tweet nebyl o jediném případu. K systémové nezákonnosti v práci některých represívních orgánů dochází, a proto se jím zabývají a zabývat budou vrcholné orgány veřejné moci, jak jsem uvedl. Můžeme slovíčkařit, ale tady jde o mnohem více. https://t.co/CRZXIEZlvz pic.twitter.com/6VVofSEzjv
— Pavel Blažek (@blazek_p) February 11, 2023
Ministrova reakce na sebe nenechala opět na Twitteru dlouho čekat. „Snad každý, kromě Unie státních zástupců, pochopil, že tweet nebyl o jediném případu. K systémové nezákonnosti v práci některých represívních orgánů dochází, a proto se jím zabývají a zabývat budou vrcholné orgány veřejné moci, jak jsem uvedl. Můžeme slovíčkařit, ale tady jde o mnohem více,“ zakončil Blažek.