Hlavní obsah

Ministerstvu zdravotnictví došla trpělivost, na alkoholismus bude testovat každý lékař

Právo, Stáňa Seďová

Se stále omílaným faktem, že Česko je zemí s nejvyšší spotřebou alkoholu v Evropě, už došla ministerstvu zdravotnictví (MZ) trpělivost. Všichni lékaři teď budou muset provádět screeningová testování u pacientů, které podezřívají z nadměrné konzumace alkoholu.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Světově vyzkoušený a ověřený metodický postup přezdívaný SBI (screening and brief intervetion), složený z vyplnění dotazníku a následného tří až pětiminutového rozhovoru, by podle přání ministerstva zdravotnictví měl provádět každý lékař.

A to u každého pacienta, který podle jeho mínění nadmíru požívá alkohol. V případě, že z dotazníků vyplyne, že je tomu skutečně tak, pošle ho ke specialistovi, který se už zabývá léčbou závislosti na alkoholu.

Funguje-li to ve světě, věřím, že tomu tak bude i u nás.
Náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák

„S pomocí metodiky SBI v prvních letech očekáváme, že by mohlo dojít ke zlepšení záchytu časných stádií závislosti na alkoholu u tisíců pacientů ročně,“ domnívá se Michal Miovský, přednosta kliniky adiktologie VFN v Praze.

Příručka uvádí, co znamená úměrné pití

U časných stádií závislosti na alkoholu je totiž velká pravděpodobnost úspěšného vyléčení. SBI je určen pro všechny zdravotníky, lékaře i nelékaře. Příručka k metodě je on-line ke stažení na webových stránkách www.adiktologie.cz. Od příštího roku pak budou probíhat kurzy pro zdravotníky, jak intervenci provádět. Do budoucna by se tato povinnost měla týkat i sociálních pracovníků a pedagogů.

„Zdravotníci mají už nyní zákonnou povinnost provádět krátkou intervenci. Funguje-li to ve světě, věřím, že tomu tak bude i u nás. Situace je například pro praktického lékaře úplně stejná, jako když svého pacienta pošle ke specialistovi například na ORL, akorát že ho doporučí na adiktologii,“ představuje si náměstek pro zdravotní péči MZ Ferdinand Polák.

Příručka jasně uvádí, co znamená umírněné pití a kolik už je příliš. Muži mohou bez obav denně vypít dvě sklenice alkoholu – tedy dvě půllitrová piva nebo dva panáky tvrdého alkoholu.

Ženy maximálně jednu skleničku

Ženy a lidé nad 65 let pak maximálně jednu sklenku, ať už vína, či piva. Za týden by neměli muži vypít více než 14 sklenic a při jedné příležitost více než čtyři. U žen a seniorů je to maximálně sedm sklenic za týden a tři v jeden večer.

Se startem tohoto projektu lze očekávat, že odhadovaný počet půl miliónu alkoholiků se v Česku rapidně zvýší. Těžko předpokládat, že by vydaným dotazníkem neprošel jen každý dvacátý člověk. Dokonce i nejvyšší představitelé země by uspěli v celosvětově stanoveném testu opravdu jen stěží.

Související témata:

Výběr článků

Načítám