Článek
Resort se rozhodl rozlehlého sídla, přestavěného na čtyřhvězdičkový hotel, vzdát kvůli úsporám. Nemovitost totiž k reprezentačním účelům téměř nevyužívá a na jeho provoz ročně přispívá řádově milióny korun. Z údajů o hospodaření, které má Právo k dispozici, vyplývá, že loni MZV příspěvkové organizaci Zámek Štiřín poslalo osm miliónů, předloni sedm a v r. 2010 dotace činila devět miliónů. Za tyto peníze by česká diplomacie mohla provozovat až dvě malé ambasády.
„Pro potřeby současné diplomacie v oblasti Prahy zcela postačují prostory Černínského paláce, dostatečný zájem o využívání prostor zámku není ani ze strany jiných orgánů státní správy,“ sdělil Právu mluvčí.
Výnosy z komplexu, k němuž patří i historický park, devítijamkové golfové hřiště a přidružené budovy, se v posledních třech letech pohybovaly nad 40 milióny korun, a to včetně ministerské dotace. Prakticky stejné výše ale vždy dosahovaly i náklady.
Z toho důvodu se MZV rozhodlo nemovitosti vzdát, což v lednu posvětila i vláda v rámci tzv. návrhu úsporných opatření v oblasti zjednodušení agend a zrušení duplicit ve státní správě pro rok 2014.
Zda barokní zámek poputuje do rukou soukromého zájemce či zda jej převezme jiná státní instituce, zatím není zřejmé. Zákon totiž ministerstvu ukládá, aby majetek před případným prodejem nabídlo jiným veřejným subjektům, což může učinit například přes vládní dislokační komisi. Pravděpodobnost, že by se objektu ujal nějaký jiný úřad, však v době úspor není příliš vysoká.
Tržní cena by prý snadno mohla překročit miliardu
V případě, že Černínský palác u jiných veřejných institucí nepochodí, může zahájit prodej Štiřína soukromým zájemcům. Částka, za niž zámek případně nabídne, má vzejít nejméně ze dvou cenových posudků.
Vzhledem k tomu, že v Česku prakticky neexistuje trh s podobnými zámeckými areály, je výslednou cenu těžké odhadovat, mohla by ale snadno přesáhnout miliardu. Jen do rekonstrukce a oprav totiž MZV investovalo od roku 1995, kdy Štiřín převzalo, stovky miliónů korun.