Hlavní obsah

Ministerstvo ustupuje poptávce po konopí, na bolest ho nově předepíšou i praktici

Pacienti s chronickými bolestmi už nebudou odkázáni jen na analgetika a opiáty. Budou si moci říci svému praktickému lékaři, aby jim předepsal léčebné konopí.

Foto: archiv FNUSA

Vedoucí pěstírny léčebného konopí brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Václav Trojan přímo v pěstírně

Článek

Ministerstvo zdravotnictví ustoupilo tlaku pacientů i lékařů a v nové vyhlášce, která prošla připomínkovým řízením a měla by začít platit 1.dubna 2025, souhlasí s tím, aby se předepisování konopí co nejvíce zjednodušilo, a dostalo se tak k více pacientům.

Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob Novinkám a Právu řekl, že se snažili vyjít vstříc všem důvodným návrhům. „Vyhláška například umožní preskripci léčebného konopí praktickými lékaři v indikaci chronické neutišitelné bolesti,“ dodal Jakob.

Předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka novou vyhlášku vítá. „Vzhledem k tomu, že praktici mohou předepisovat opiáty, například morfin, tedy podstatně silnější přípravky na bolest, tak nedává smysl, aby léčebné konopí předepisovat nesměli,“ řekl Novinkám a Právu Šonka. Přínosné to podle něj bude hlavně u léčby bolesti u pacientů v terminální fázi rakoviny.

Milion lidí se léčí konopím, legálně na něj dosáhne jen sedm tisíc

Domácí

Recept na konopí mohou dnes vyplnit pouze specialisté a to je jedním z důvodů, proč se konopím legálně léčí stále málo pacientů. Podle oficiálních dat ho na předpis užívá okolo osmi tisíc lidí.

Poptávka mezi Čechy je ale stonásobně vyšší. Podle průzkumu Národního monitorovacího střediska pro drogy ho k domácí léčbě v posledním roce zkusilo více než milion lidí a čistě jako lék ho používá kolem 600 tisíc lidí.

Domácí pěstování a příprava léčebných přípravků je v Česku velice rozšířená. „Běžně vidíme v praxi řadu pacientů, kteří normálně přiznají, že podomácku vypěstované konopí používají,“ poznamenal Šonka.

Užívání konopí není v Česku trestné, přestupkem je držení většího množství než malého a trestním činem je jeho pěstování a šíření. Většina Čechů si ale konopí pro vlastní potřebu pěstuje nebo ho získává zdarma od blízkých. Ale tím se dopouští trestného činu a řada lidí kvůli pěstování konopí skončila na dlouhé roky ve vězení.

„Počty pacientů to zvedne řádově“

Podle lékaře a předsedy správní rady pacientského spolku Kopac Pavla Kubů po ministerstvu požadovali, aby všichni lékaři, kteří mohou předepisovat opiáty, mohli vydávat recepty pro všechny diagnózy.

„V tomto jsme neuspěli, ale i když ve vyhlášce zůstane jenom rozšíření na praktiky u chronické bolesti, tak to považujme za velký posun směrem k žádoucnější dostupnosti,“ řekl Novinkám a Právu. „Nyní se k léčebnému konopí dostane okolo osmi tisíc pacientů. Doufáme, že se počty zvednou řádově na desetitisíce,“ dodal Kubů. Ve stejně početném Izraeli dosáhne na hrazené léčebné konopí okolo 150 tisíc lidí.

Větší přístupnosti by mělo pomoci i to, že lékařům ubude byrokracie, nebo to, že pacienti nebudou muset obnovovat recepty každý měsíc, ale jako v případě jiných nemocí dostanou od svého lékaře recepis na tři měsíce.

Nejvíce konopí používají pacienti s chronickou bolestí, druhou skupinou pacientů jsou lidé, kteří trpí spastickými stavy a křečemi u neurologických diagnóz jako je roztroušená skleróza nebo různé druhy ochrnutí.

Pojišťovny hradí uznaným pacientům 90 procent ceny maximálně 30 gramů měsíčně. V lékárnách mohou dostat buď sušenou drogu nebo konopí v podobě extraktu. Podle Kubů je mírným posunem i to, že pojišťovny budou nově hradit více extraktu. Nevyřešen zůstává problém s propláceným množstvím. Například pacienti s roztroušenou sklerózou potřebují až 90 gramů měsíčně a musí si část léčiva koupit za plnou cenu, která je okolo 200 korun za gram. Lékař může měsíčně předepsat jednomu pacientovi až 180 gramů.

Na roztroušenou sklerózu vytáhl konopí, díky němu se chystá na maraton

Lifestyle

Výběr článků

Načítám