Článek
„Ministerstvo zdravotnictví umožňuje všem poskytovatelům zdravotní péče podání léčivého přípravku ivermektin, pokud to bude v souladu s platnými stanovisky SÚKL a pacient vyplní informovaný souhlas. Zároveň je ale nutné dodat, že dosud neexistují dostatečné důkazy o prokazatelně kladném vlivu ivermektinu na léčbu onemocnění covid-19,“ uvedl k tomu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Léčba ivermektinem je podle něj experimentální, a nelze ji proto nyní považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s covidem-19.
Ivermektinu věříme, lidé by ale lékaře neměli tlačit, říká primář Rezek
Lék již některým pacientům podávají lékaři v brněnské nemocnici u svaté Anny, kde s ním mají pozitivní zkušenost.
Ministerstvo připomnělo, že podle stanoviska výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP neexistuje pro využití ivermektinu v primární péči dostatek podkladů medicíny založených na důkazech, a to zejména podkladů z prostředí primární péče, pro které je lék určen.
Šéfredaktor Práva k ivermektinu: Když všichni mlčí, někdo křičet musí
O použití ivermektinu se lékaři přou po celém světě. Část je proti, protože jim chybí jednoznačný výsledek velké a kvalitně provedené studie, část poukazuje na to, že se za třicet let užívání 3,7 miliardy dávek ukázal jako bezpečný a pacientům s covidem v nemocnicích pomáhá.