Hlavní obsah

Ministerstvo tone v žádostech, lhůta pro odškodnění za nucenou sterilizaci se má prodloužit

Brno

Na nutnosti prodloužit o dva roky lhůtu na vyřízení žádostí o odškodnění protiprávně sterilizovaných žen v ČR se ve středu shodla Rada vlády pro záležitosti romské menšiny s ombudsmanem Stanislavem Křečkem. Žádostí o odškodnění přišlo tolik, že je ministerstvo zdravotnictví nestíhá vyřizovat.

Náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník k odškodnění nuceně sterilizovaných ženVideo: Vladimír Klepáč, Novinky

Článek

Pozměňovací návrh na prodloužení lhůty pro vyřizování odškodného ve středu podal ministr spravedlnosti Pavel Blažek a poslankyně Eva Decroix (oba ODS), a to jako „přílepek“ k zákoníku práce. Ombudsman předpokládá, že by návrh mohl být projednán ve Sněmovně buď koncem letošního, nebo počátkem příštího roku.

Nucené sterilizace se konaly v letech 1966 až 2012 a týkaly se především romských žen. Děly se bez jejich souhlasu s tím, aby nemohly mít další děti.

„Předpokládalo se, že dorazí zhruba 400 žádostí o odškodnění, ale ve skutečnosti je jich mnohonásobně více. Dokonce přicházejí stále nové. Celkem jsme dosud obdrželi 2088 žádostí, z nichž bylo pozitivně vyřízeno zhruba 700,“ řekl Novinkám náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník. Lhůta pro vyřízení odškodnění měla vypršet na konci letošního roku.

Válek je pod palbou kritiky kvůli průtahům v odškodňování protiprávně sterilizovaných žen

Domácí

Ministerstvo zaplavily žádosti žen

Ministerstvo se ale topí v záplavě žádostí. Některé ženy čekají na vyřízení té své už přes rok. Pokud by se termín neprodloužil, o šanci dostat odškodné, a to každá ve výši 300 tisíc korun, by přišly. Navíc prodloužení dá podle Křečka šanci „oprávněně získat odškodné i ženám, jejichž žádosti byly v minulosti zamítnuty“. Na odškodném bylo vyplaceno 200 milionů korun.

Ombudsman považuje za nešťastné, že záležitost řeší ministerstvo, které muselo zkoumat i zdravotnickou dokumentaci žen, což vyřizování žádostí prodlužuje. S předsedkyní rady vlády pro romskou menšinu Lucií Fukovou se shodli na tom, že by měl věc nově řešit Úřad vlády.

Žádný přesný odhad toho, kolik žen bylo nuceně a bez předchozího informování při nejrůznějších zákrocích sterilizováno v ČR, aby nemohly mít děti, neexistuje. Hovoří se sice o tisících, nicméně členové rady předpokládají, že žadatelek bude přibývat již jen v jednotkách.

S podezřením na nucené sterilizace, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů. Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily také na soudy. V roce 2009 se pak česká vláda za protiprávní zákroky ženám omluvila.

Nezákonné prodlevy u odškodnění za sterilizaci. Místo 60 dnů více než rok

Domácí

Výběr článků

Načítám