Článek
Pivoňka sice zůstával oficiálně velvyslancem, nicméně delší dobu už pobýval v České republice a v Moskvě působil právě Čistecký jakožto jeho zástupce. Na začátku března se mimo jiné zúčastnil pohřbu ruského opozičníka Alexeje Navalného.
O tom, zda při aktuální ruské vojenské agresi na Ukrajině vůbec mít velvyslance v Moskvě, debatují čeští ústavní činitelé již delší dobu. Prezident Petr Pavel koncem března uvedl, že jde o záležitost mezi ministerstvem zahraničí, vládou a Hradem. „Dlouhodobě vnímám důležitost toho mít i v Rusku zastoupení na úrovni velvyslance. Otázkou je, zda zrovna v tuto dobu je pro to vhodná situace,“ řekl tehdy prezident.
V prosinci po jednání nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice Pavel řekl, že jako první se podle něj nejspíš bude řešit post zástupce velvyslance.
Podle dřívějších spekulací médií by mohl do Moskvy nastoupit diplomat a bývalý náměstek na ministerstvu obrany Daniel Koštoval, což Lipavský podle diplomatických zvyklostí v neděli komentovat nechtěl stejně jako termín, kdy by mohlo Česko mít v Rusku opět zastoupení na nejvyšší diplomatické úrovni.
Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy od roku 2021 po zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Počet ruských diplomatů v ČR se dál snížil i po ruské invazi na Ukrajinu před dvěma lety. Na ruském velvyslanectví v Praze loni působilo šest diplomatů.