Článek
Jak NKÚ připomněl, nadměrný odpočet DPH, tedy nárok na vrácení peněz od státu, vzniká podnikateli v případě, když odpočet daně z nákupů převýší daň z jeho prodejů.
Podle kontrolorů, kteří prověřovali 80 konkrétních případů, vyšlo najevo, že mezi lety 2019 až 2022 v 10 případech zadržovali správci daně neoprávněně nadměrné odpočty DPH v celkové výši 15 milionů korun, ačkoliv tyto nebyly prověřovány.
„V důsledku toho GFŘ vynaložilo 909 tisíc korun na výplatu úroků a nákladů soudního řízení,“ připomněl NKÚ, neboť správce daně musí ze zákona uhradit daňovému subjektu kompenzaci v podobě úroku.
Miliardy létaly na všechny strany. NKÚ popsal rozhazování státu za covidu
Kontroloři popsali i jeden z konkrétních případů, kdy finanční úřad v rámci kontrol zadržel celý uplatněný nadměrný odpočet DPH ve výši 10,7 milionu korun. Třebaže neshledal pochybení, částku zadržoval po celou dobu kontroly, která se v dalších fázích netýkala odpočtu DPH.
„V důsledku toho správce daně následně vynaložil ze státního rozpočtu více než 730 tisíc korun na výplatu úroku z daňového odpočtu za 157 dní, po které nezákonně zadržoval nadměrný odpočet DPH,“ pozastavil se Nejvyšší kontrolní úřad.
Celkový stav zadržovaných nadměrných odpočtů DPH ke konci jednotlivých let 2019–2022 činil v průměru jednu miliardu korun.