Článek
„Domluvili jsem se nakonec na kompromisu. Myslím, že ne všechny sektory mají u nás stejnou průměrnou mzdu, ale myslím, že je to dobrý kompromis a že je třeba minimální mzdu navýšit,” uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).
„Jsem rád, že jsme se v koalici dohodli na kompromisu,“ poznamenal vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček. Dodal, že podle ČSSD musí minimální mzda znatelně růst i v příštích letech. „Jinak bude ČR země levné práce,“ řekl.
Minimální mzda se zvedala naposledy letos v lednu. Letos činí 13 350 korun. Odbory požadovaly zvednutí o 1640 korun, zaměstnavatelé by přidali nejvýš 700 korun. Tripartita se nedohodla, rozhodnutí je tedy na kabinetu. Ministerstvo práce připravilo původně tři varianty růstu – o 1150, 1350 a 1650 korun.
Minimální mzda stoupne od ledna z 13 350 Kč na 14 600 Kč. Jsem rád, že jsme se v koalici dohodli na kompromisu, ale podle @CSSD musí minimální mzda znatelně růst i v příštích letech, jinak bude ČR země levné práce.
— Jan Hamáček (@jhamacek) November 27, 2019
Koaliční jednání po krachu jednání tripartity požadovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která připomínala, že země se srovnatelným výkonem ekonomiky mají minimální mzdu vyšší.
O růstu minimální mzdy stále není jasno. Maláčová chce koaliční jednání
Zaměstnavatelé se naopak obávají, že růst minimální mzdy je příliš velký, a volají po tom, aby byl stanoven koncept její valorizace na základě tempa růstu průměrné mzdy.